Devlet

Tapu Bilgileri Sorgulama

E Devlet Tapu Bilgileri Sorgulama

                Artık internet üzerinden herkes tapu bilgilerini kolay bir şekilde sorgulatabiliyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde; bir işlemin gerçekleştirildiği; www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile tapuya ait bilgilere de kolaylıkla erişim sağlanıyor. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile tapu bilgilerinizi sorgulayabileceğiniz turkiye.gov.tr adresinden; mobil imza, elektronik imza ya da banka ile de sorgulama yapma fırsatına sahipsiniz. Tapu Sicil Müdürlükleri’nde adınıza kaydedilmiş olan gayrimenkul ya da diğer taşınmazlarla ilgili sorgulama yaparken; istediğiniz bütün bilgilere de erişim sağlayacaksınız. Eskisi gibi Tapu Kadastro Müdürlüklerine gitmenize gerek kalmadan, online olarak internet üzerinden tapunuzla ilgili bütün bilgilere ulaşacaksınız. Her zaman için güncel tutulan bu bilgiler sayesinde en son verileri karşınızda bulacaksınız. E-devlet şifresi ve TC kimlik numaranız ile internetten tapu sorgulama işlemi yaparken; aşağıdaki gibi bir ekranla karşı karşıya kalacaksınız. 

 

 

Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

 

                Yukarıda görüldüğü üzere sizden TC Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz istenmektedir. E-devlet şifresi olmayanların; en yakın PTT şubelerine giderek, bir şifre almaları gerekmektedir. Bu şifre ile tapu bilgilerini sorgulayabileceğiniz gibi; ssk, bağ-kur, emekli sandığı gibi birçok konuda da sorgulama yapabilirsiniz. PTT şubelerine TC kimlik numaranızı vermeniz durumunda; tarafınıza bir e-devlet şifresi verilecektir.

 

 

       Yukarıda görüldüğü gibi, TC kimlik numaranız ile eşleşen taşınmazların listesi çıkacaktır. Burada karşınıza çıkan taşınmaz bilgileri ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için; Tapu Müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz. Taşınmaz listesinde; taşınmazın bulunduğu il, ilçe, mahalle ya da köy, taşınmazın türü, niteliği, ada, parsel ve işlemler gibi bilgiler çıkacaktır. Detaylara tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda hisse bilgilerine ulaşma fırsatı da bu bölümde karşınıza çıkmaktadır. Tapu bilgileri sorgulama programı bize bu bilgilerin hepsine rahatça ulaşmamızı sağlamaktadır.

 

Tapu Bilgileri Sorgulama İşlemi İle Ulaşılan Bilgiler

 

                E-Devletten Tapu bilgileri sorgulama işleminin yanı sıra; harç sorgulama hizmeti de turkiye.gov.tr sitesi üzerinden E-Devlet hizmeti ile karşınıza çıkmaktadır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra; tapu bilgileri sorgulama kısmını buluyorsunuz ve sayfayı açıyorsunuz. Burada tapularınız ile birtakım bilgiler karşınıza çıkacaktır.

E-devlet sistemi ile harç sorgulama işlemini de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Harç sorgulama bölümünde de karşınıza harç sorgulama numarası ya da ödeme seri numarası bilgilerini doldurmanız adına bir ekran çıkacaktır. Bu bilgilerden bir tanesini girerek sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile gerçekleştireceğiniz harç sorgulama işlemi ile aradığınız bilgilere ulaşacaksınız. Harç sorgulama bölümünde karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacaktır. Aşağıdaki görselden nasıl bir ekran ile karşı karşıya kalacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

 

                Hem tapu sorgulama, hem de harç sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılması; insanlara beraberinde de büyük bir kolaylık sunmaktadır. Eskiden beklenen uzun kuyruklar ve insanları çileden çıkaran sorunlar bu sistemle birlikte ortadan kalmış olmaktadır. Herkes oturduğu yerden bilgilerine birkaç tıkla ulaşmaktadır.

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın