Devlet

SGK Borç Sorgulama

                Bilişim çağının gelişmesi ve ileriye doğru hızlıca gitmemiz ile birlikte, SGK bünyesinde de gelişmeler görüyoruz. Artık, SGK internet adresinden SGK ile ilgili birçok uygulamaya rahatça ulaşabiliyoruz. E-Devlet kapısının sisteme girmesi ile birlikte, e-Devlet sistemi üzerinden de hizmetlerini genişleten SGK, giderek daha büyük ve uğraştıracak niteliği olan uygulamaları internet üzerinden, kullanıcılara sunarak zamandan ve iş gücünden tasarruf ediyor.

                İşveren ve çalışanların devlet dairelerinde veya özel kurumlarda genellikle istenen belgelerden biri olan ”SGK vergi borcu yoktur belgesi”,  gerçekten çok uğraştırıcı ve zaman alıcı bir iş idi. Şimdiler de ise, Sosyal Güvenlik Kurumlarının internet sayfasından çok hızlı bir şekilde, detaylıca sorgulanabilen ve çıktısı alınabilen bir belge olma niteliğine sahiptir.

                İşverenlerin de işini kolaylaştıran, zamandan tasarruf sağlayan e-hizmet ile artık, işverenler bu sorgulama sayfası ile brüt olarak meblağları ve primleri görecek olması da işverenler için çok avantajlı gibi görünüyor.

 

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

                Sizde bir kurum veya bir devlet kurumunda kullanmak üzere alacağınız ‘’SGK Vergi Borcu Yoktur’’ belgesi için aşağıda vereceğimiz adımları teker teker izleyerek istediğiniz belgeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Öncelikle ilk olarak SGK ‘nın internet adresine giriş yapıyoruz. Giriş yapmak için http://www.sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz.

 

 

                Siteye giriş yaptıktan sonra sitenin üst sütunlarında yönergelere mevcut. Bu yönergelerden sırasıyla sondan ikinci olan, oklarla gösterdiğimiz 1 yazan kısım yani  ‘’E-SGK’’ yönergesine tıklıyoruz. Daha sonra açılan sütunlardan en son kısımda olan 2 diye ok ile gösterdiğimiz kısma tıklıyoruz.

 

 

                Bu aşamadan sonra karşımıza bir ekran gelecek. Bu ekrandan sol sütunda bulunan yönergelerden oklarla gösterdiğimiz 1.ok’un gösterdiği kısma tıklıyoruz. Daha sonra gelen ekran bulunan tablodan ‘’e sgk Borcu yoktur belgesi kontrol uygulaması“yazan kısma yani üzerinde 2 yazan okun gösterdiği ‘’Uygulamayı aç’’ kısma tıklıyoruz.

 

 

                Tıkladıktan sonra karşımıza uygulama ekranı gelecek, bu ekrandan ise istediğimiz gibi vergi borcu yoktur belgesini alabilmemiz için birkaç adımdan geçerek, sorgulama sayfasına giriş yapmamız gerekiyor.

 

 

                Bu ekrana geldik, ekranda bizden birçok bilgi istiyor. Bu bilgileri doğru ve eksiz bir şekilde giriyoruz. Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi yazan kısımları oklarla gösterdik. Bu kısımları doğru ve hatasız bir şekilde doldurduktan sonra en altta yazan güvenlik anahtarını doğru bir şekilde giriyoruz. SGK borç sorgulama bilgilerine ulaşmak için bu bilgileri eksiksiz olarak girmemiz gerekmektedir.

 

 

  Girdikten sonra ekranımız açılmış olacak. SGK Vergi Borcu Yoktur Belgesi Alma ekranı aşağıdaki gibi bir çıktı şeklinde karşınızda olacaktır. Bazı kuruluşlar tarafından sgk borcu yoktur belgesi nasıl alınır olarak da ibare edilmektedir.

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın