Eğitim

ALES Puan Hesaplama Aracı

     Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı(ALES); ÖSYM tarafından yapılan, akademik kadro atamaları(Tus eğitime hak kazananların akademik kadro atamalarında ALES şartı aranmaz), yurtiçi/yurtdışında yüksek lisans başvuruları için girilmesi gereken sınavdır. Ayrıca bazı kamu kuruluşları yurtdışındaki öğrenciye burs verirken de ALES puanından yararlanır.

    ALES’e bir lisans programında okuyanlar, mezun olanlar ve yurtdışından lisans denkliği almış kişiler başvuruda bulunabilir. İlkbahar ve sonhabahar dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılır. Sınava girmenin belirli bir sınırı yoktur. Sınav puanının geçerliliği 3 yıldır. 3 yıl içerisinde girilen sınavlardan en yükseği başvuruda kullanılabilir.

    2008 Yılına kadar 80 sayısal,80 sözel toplamda 160 soru olacak şekilde 2 oturum halinde düzenlenen ALES, 2008 yılından sonra tek oturum halinde yapılmaya başlandı. 2013 yılına kadar da Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1, Sözel 2 bölümlerinden 50 soru bulunmaktaydı. Bu 4 bölümden kişi bölümüyle ilgili olan 150 soruyu çözmekteydi. Sınav süresi 180 dakikaydı. Örnek vermek gerekirse sayısal bir bölüme girecek kişinin çözmesi gerekenler; sayısal 1-2 ve sözel 1 bölümleriydi. 2014 yılında ise sistem aynı kalmakla birlikte soru sayısı bölüm başına 40 soruya indirildi. Sınavın toplam süresi 150 dakikaya indirildi. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. 


  • TARİHYorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın