Devlet

E-Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama Hizmeti

 

E Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama

 

                Artık internet üzerinden turkiye.gov.tr adresi ile E-devlet maaş bordrosu sorgulama işlemi de yapabileceksiniz. Bu adresten birçok farklı konuda sorgulama işlemi yapabildiğiniz gibi; e-bordo sorgulama işlemi de gerçekleştirebileceksiniz. www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama linkine tıkladığınız zaman; hizmet kimliği doğrulama ekranı karşınıza çıkacak. Aşağıdaki ekranda yer alan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak; bir adım daha sisteme giriş yapmak için yaklaşmış olacaksınız.

 

 

                Kimliği şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra; karşınıza çıkan ekranda sizden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenecektir. Bu bilgileri doldurduktan sonra; sisteme giriş yapmış olacaksınız. Ardından da maaş bordrosu bilgilerine erişim sağlamış olursunuz.

 

 

 

TC Kimlik Numarası İle Maaş Bordrosu Sorgulama

 

                Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi adı ile karşınıza çıkan yukarıdaki ekrana TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girecek ve ardından da e-bordro sorgulama sistemine erişim sağlayacaksınız.

 

 

                Son derece güvenilir bir sistem olan E-devlet sistemi sayesinde artık maaş bordronuzu da anında sorgulatabilecek ve daha detaylı bilgileri öğrenmiş olacaksınız. Tabi bu noktada insanların en fazla sıkıntı yaşadıkları durum; e-devlet şifresine sahip olmamalarıdır. E-devlet şifresine sahip olmayanlar; elektronik imza olarak bilinen e-imza ya da mobil imza olarak bilinen m-imza sistemlerini tercih ederek de sisteme giriş yapabilirler. Ancak e-devlet şifresi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka sahip olması gereken bir şifredir. E-devlet şifresi ile sadece maaş bordrosu sorgulama işlemi değil; aynı zamanda birçok farklı işlem de yapılmaktadır. İnsanlara büyük kolaylık sağlayan E-devlet sistemine e-devlet şifresi olmayanlar; PTT şubelerinden bir e-devlet şifresi alarak giriş yapabilirler. Şifre almak için de; yetkili kişilere TC kimlik numaranızı vermeniz yeterli olacaktır. Bu sistem üzerinden yalnızca maaş bordrosu sorgulama sgk değil bağkur emekli maaş bordrosu sorgulama ve maaş bordrosu sorgulama emekli sandığı konuları hakkında bilgilere de rahatça ulaşabilirsiniz.

 

 

                E-devlet hizmeti sayesinde; TC Kimlik numarasıyla maaş bordrosu sorgulamak isteyenler; turkiye.gov.tr adresi üzerinde e-bordro sorgulama bölümüne giriş yapabilirler. E-devlet maaş bordrosu bilgilerini karşınıza çıkaran ekranda; bordro alma fırsatı da karşınıza çıkmış olacaktır. E-bordro sorgulama işleminden; bütün çalışanlar yararlanamamaktadır.

                Her ay düzenlenen ve işçinin birtakım bilgilerinin yer aldığı maaş bordrosu özellikle kredi başvurusu yapacak olan kişiler için büyük bir öneme sahiptir. Bu bordronun, bazı memurlar için, internet üzerinden alınabilmesi özelliği bulunmaktadır. Memurların maaşının ve maaş kesintilerinin yer aldığı bilgileri içeren bu belgede; işyeri sigorta sicil numarası, sigortalının adı, soyadı ve sicil numarası, ücretin alındığı dair kanıt, bordronun hangi aya göre düzenlendiği ve ilgili ay içerisinde ücret ödenen gün sayısı, çalışan memurun günlük kazancı ve aldığı ücret gibi birtakım bilgileri içermektedir.

 

                E-devlet sistemi üzerinden Maliye Bakanlığı e-bordro bilgilerine ulaşma fırsatı; 657 sayılı kanuna tabi olan memurlara sunulmaktadır. 4B, 4C ya da çeşitli sözleşmeli olarak çalışan memurlar e-devlet sistemi üzerinden maaş bordrosu bilgilerine ulaşamazlar. Aşağıdaki linke tıklayarak E-devlet sistemi üzerinden maaş bordrosu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın