Devlet

TC Kimlik Numarası Doğrulama

     1.11.2006 yılından beri yürürlüğe giren TC Kimlik Numaraları temel olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiş 11 haneli sayıdır. Kesin olarak devlet işlerinde geçerli olarak kullanılmaya başlanıldığı tarih ise 1.1.2007’dir.Bu tarihten bu ya kimlik numarası gerektiren bütün işlemlerde TC Kimlik Numarası kullanılmaya başlanmıştır.

     Kimlik Numarası ile ilgili ilk proje MERNİS olarak da bilinen Merkezi Nüfus Daire Sistemi’dir. Vatandaşların sanal ortamda kayıtlarının alınıp bilgilerinin saklanması için atılan ilk adımdır. MERNİS sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Kimlik Numarası verilebilmiştir. Bu proje dahilinde bir Kimlik Numarası havuzu oluşturulmuştur. Ölen ve yaşayan vatandaşlar taranmış, bilgileri kayıtlanmış ve numaralandırılmışlardır. 1999 yılı sonuna kadar 122.145.860 vatandaşın sisteme girişi yapılmıştır. Bu sayıya ölmüş vatandaşlar dahildir. 2000 yılına gelindiğindeyse her vatandaşa ayrı Kimlik Numarası verilmesi kararlıştırılıp bu uygulamaya geçilmiştir. Böylelikle şuan kullandığımız sisteme ilk geçişler altyapı çalışmaları bitirildikten sonra başlamıştır.

     Sisteme kayıtlanan ilk vatandaş cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal ATATÜRK olmuştur. ATATÜRK’ün TC Kimlik Numarası 10000000146 olarak belirlenmiştir. Herkesin numarası 11 haneli olup sonu çift sayıyla bitmektedir. Ayrıca ilk 10 basamağın toplaması yapıldığı takdirde TC Kimlik Numarasının son basamağı bulunmaktadır.

T.C Kimlik Numarası Doğrulama Aracı
Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın