Devlet

KYK Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama

     KYK kısaca; öğrencilere burs, kredi, yurt veren devlet kurumudur. Kredi Yurtlar Kurumu, 1961 yılından bu yana başbakanlığa bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bakanlık olarak ise T.C Gençlik Ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Kurum; özel bütçeye sahiptir ve tüzel kişilik statüsündedir. Kurum esas olarak lisans seviyesine gelmiş başarılı fakat belli imkanlardan yoksun öğrencilerin eğitim hayatına katkı yapmak, onların en üst seviyede yetişmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Kredi Yurtlar Kurumu 20 bölge müdürlüğüne ayrılmıştır. Kurum 1962 yılından bu yana Öğrenim Kredisi vermekteyken, 2004 yılından bu yana da burs vermektedir. 2015 yılı itibariyle Lisans öğrencileri için 330, Yüksek Lisans öğrencileri için 660, Doktora öğrencileri için 990 TL kredi veya burs verilmektedir.

     Burs, kredi ya da yurt gibi imkanlardan faydalanmak isteyen öğrenciler kurumun internet sitesinde istenen kriterleri yerine getirmeli ve hangi imkandan yararlanacaksa başvurusunu yapması gerekmektedir. Bu başvurular yapılırken doldurulan formlarda, istenilen belgelerde birçok ayrıntı vardır. Devlet bununla doğru ve hak eden öğrencilere imkan sağlamaya çalışmaktadır. Başvuru formunda kişinin ailesinin ya da kendisinin sahip olduğu taşınmazlar, ailenin aylık olarak sağladığı kazanç,öğrencinin aile durumu(anne babanın vefatı vb.), öğrencinin sağlık durumu, öğrencinin girdiği bölüm ve girdiği bölüme girerken aldığı başarı sırası gibi sorular sorulmaktadır.

     Bu seneki başvurular için Ekim ayı beklenmektedir. Başvuran öğrencinin burs çıkmadığı takdirde Öğrenim Kredisi alıp almayacağına karar vermelidir. Çünkü 4 yıl sonunda ödenmeye başlanacak olan kredi kişilere zorluk çıkarabilmektedir. Bu nedenle Öğrenim Kredisi alınacaksa öğrencinin önündeki yılları ve mezun olduktan sonraki iş durumunu iyi düşünmesi ve planlaması öğrencinin gelecekteki yaşamı için önem teşkil etmektedir.


  • TARİHYorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın