Diğer

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

            Çeşitli sebeplerden ötürü araçların kaza kaydının olup olmadığını sorgulamak isteyebilirsiniz. Kimi zaman yeni bir araba alırken, kimi zaman arabanızı satarken, kimi zamanda sadece fiyatları karşılaştırmak isterken buna ihtiyaç duyabiliriz. Bu işlem önceden çeşitli devlet daireleri aracılığıyla uzun saatler boyunca gerçekleşmekteydi. Şimdi ise çok kolay ve saniyeler içinde gerçekleşebilmektedir. Bir başka adıyla Tramer kaydı sorgulama için toplamda 2 yol mevcut. Bunlardan biri tarayıcınızı açıp Trafik Sigortaları Bilgi Merkezine gitmeniz, ikincisi ise telefonunuzla SMS karşılığı öğrenme. İkisi de ücretsiz ancak araç kaza sorgulama alanında SMS'in daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Tramer sayfası üzerinden öğrenmek için birçok bilgi gerekebilmekte. Bu bilgilere bağlı olarak da işlemlerin süresi uzamaktadır.

Araç Kaza Sorgulama Nasıl Yapılır?

            Dediğimiz gibi iki adet yöntem mevcut. Bunlardan biri SMS ile diğeri de tarayıcıyla gerçekleştirilmektedir. Bizler ilk adımda size SMS ile nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Hepi topu zaten birkaç adımdan oluşmaktadır. Eğer işiniz aceleyse SMS'i tercih edin. Her iki yöntemde Trafik Sigortaları Bilgi Merkeziyle bağlı olarak çalışmaktadır. Yani aynı sonuçlara ulaşırsınız. Ancak SMS ile kaba bir bilgi verilmektedir, tarayıcı üzerinden sorgularsanız çok daha net bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Araç hasar sorgulama işlemini SMS aracılığıyla yapmaya karar verdiyseniz araç plakasını yazarak 5664'e göndermeniz gerecektir. Ardından size geri dönüş sağlanacaktır. Hemen hemen aşağıdakine yakın bir mesaj gelecektir.

            Şuana kadar sadece Avea, Turkcell ve Vodafone operatörlerinden denenmiştir. Son yıllarda çıkan PoCell ya da PTTCell gibi alanlarda her hangi bir deneme gerçekleşmemiştir. SMS ile plaka sorgulamanın bir diğer güzel yanı da araç sahibi plakayı değiştirse bile hasarın çıkacak olmasıdır. Yani A plakasıyla kazayı yaptıysa ve B plakası aldıysa, B plakasını sorguladığınızda dahi araç kaza sorgulama üzerinden hasar kaydı kendini gösterecektir.

Alternatif Araç Hasar Sorgulama Yöntemi

            İlk ve ikinci paragrafta bahsettiğimiz gibi araç hasar sorgulama için alternatif bir yöntem bulunmakta. Bunun için ilk yapmanız gereken şey Tramer sayfasına gitmektir. Ancak tarayıcı ile hasar kaydı sorgulama kolay değildir. Sorgularken sizden iki alanda bilgi ister. Bu bilgileri sağlayamadığınız takdir de önceki hasarları göstermez. Eğer tarayıcı üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız önce bu adrese gitmelisiniz. Adres üzerinde toplam 3 adet sorgulama yöntemi bulunmaktadır. Şimdi hepsini inceleyelim.

 

Plaka ve Sigortalı TC Numarası İle Sorgulama

            Karşınıza çıkan ilk seçenek budur zaten. Araç plakasını ve aracın sigortası kimin üzerineyse onun T.C. kimlik numarasını almanız gerekir. Bu sayede sorgulama yapabilirsiniz. Aşağıda ki resimde örneği mevcuttur.

 

          

  Plaka ve ilgili T.C. kimlik numarasını girdikten sonra resimdeki karakterleri girip ara butonuna basmalısınız. Ardından varsa kayıt çıkacaktır.

Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No İle Sorgulama

            Burada da önemli olan anlayacağınız gibi ilgili kişinin vergi kimlik numarasıdır. Eğer ki vergi kimlik numarası T.C. numarasıyla aynıysa bir şey fark ettirmeyecektir. Yine de alternatif olması bakımından faydalıdır.

 

 

           

Yukarıda ki resim doldurmanız gereken alanlar belli. Toplam 4 boşluğu doldurup ardından da arama butonuna bastığınızda sonuç karşınıza çıkacaktır.

Plaka ve Sürücü TC Kimlik No İle Sorgulama

            Eğer özel sektöre vs. aitseniz her aracın üzerine bir sürücü kayıtlı olduğunu bilirsiniz. İlk başta verilen iki yöntem ihtiyacınızı karşılamadıysa bu son yöntemi de deneyebilirsiniz. Plaka ile sürücünün kimlik numarasını girmeniz yeterlidir.

 

 

 

Sizlere araç kaza sorgulama için toplam iki adet yöntem verdik ve bir tanesinin toplam 3 alt yöntemi bulunmakta. Hangisi sizin için uygunsa o yöntemi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın