Sağlık

Kandaki Alkol Düzeyi Hesaplama

    Promil, latince “pro mille” kelimesinden gelmekte ve binde bir anlamına gelmektedir. 1 lt (1000 ml) kanda kaç gram alkol olduğunu ifade etmek için kullanılır. Kandaki alkolün promil değeri kişinin cinsiyeti, boyu, kilosu, ne kadar içildiği, içkinin içildiği sürenin üzerinden ne kadar geçtiği gibi özelliklere göre değişir. Ayrıca bir çok içkide bulunan alkol oranı birbirinden farklıdır.

  Ülkemizde yasal sınır 0.5 promil olarak belirlenmiştir. Alkolün vücuttan atılması 48 ile 72 saat arasında değişmektedir. Alkol alındığı andan 1 saat sonra vücuttan atılmaya başlar. Kişiye göre değişiklik göstemesiyle birlikte her saat yaklaşık 0.1 promil vücuttan atılır.

    Kadınlar alkolden erkeklere göre daha fazla etkilenir. Çünkü midelerindeki Alcoholdehydrogenase(ADH) aktivitesi erkeklere göre daha düşüktür.  Ayrıca yemekle birlikte alınan alkolün kişiyi etkilemesi daha yavaş gerçekleşir çünkü midede emilim, ince bağırsaktakinden daha yavaştır.

    Bilinenin aksine kahve içilmesi alkolün etkisini AZALTMAZ! Alkol alındıktan sonra refleksler, muhakame yeteneği ve sürücülük becerileri azalır, kendine güven duygusu artar. Bu yüzden alkollü iken araç kullanmak sizi ve karşınızdakileri TEHLİKEYE SOKAR.

Türkiye'de trafiğe çıkmak için izin verilen alkol oranı 0.50 promildir.

Fiziksel Özellikleriniz

Alınan alkol bilgileri

Yorumlar

  • Burkan zırtlan

    28 May 2017

    12.9 dc kqnimda alkol cikti ve karsiliginda 129 promil alkolle yargilaniyorum alkol kullanmayan bir insanda nasil bu deger cikar

Yorum Yazın