Diğer

Trafik Poliçe Sorgulama

                Trafik içerisinde ilerleyen bir aracınız var ise, bu trafik poliçesini yaptırmanız zorunludur. Aracınızın trafikte rahat bir şekilde hareket etmesi, herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmamınız için yapılması gereken en önemli sigorta olarak görülmektedir. Aracınızın içerisinde ehliyet, ruhsat kadar öneme sahip bir şey ne diye sorarsanız, bunun en net cevabı trafik poliçesidir. Bu poliçeyi yaptırmadığınız takdirde bir yerden bir yere seyahat ederken aracınızın trafik şubesinin garajına çekilmesi çok büyük bir ihtimaldir.

Trafik sigortası sorgulama hesaplama nasıl yapılır?

                Trafik sigortası sorgulama, sizin araç kullanımı sırasında hayati nedenlerle sonuçlanan kazalarınıza bir nevi bir önlem olarak yapılmaktadır. Kasko ise, trafik poliçesinden daha ayrıntılı gerçekleştirilen ve ücret olarak da değişiklik gösteren bir kaza teminatı diye adlandırılabilir. Devlet tarafından yapılması zorunlu olan trafik sigortası kasko gibi istek üzerine değildir. Bugün yazacağımız konumuzda ise size trafik poliçenizin sorgulamasını nasıl yapabileceğinizi, bitme süresini veya kaç gün sonra poliçenizin sonlanacağı gibi birçok bilgiye ulaşabileceğiniz ekrana nasıl ulaşacaksınız, onu göstereceğiz.

 

 

                Öncelikle sigorta poliçeniz için gireceğiniz internet sitesini bilmemiz ve bu internet adresini, internet çubuğuna yazarak işlemlerimizi yapacağımız internet sitesine ulaşmamız gerekecek. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesi olan http://www.sbm.org.tr adresini internet çubuğuna yazarak veya yazdığımız uzantıya tıklayarak ulaşmanız gerekmektedir. İnternet sitesine tıkladıktan sonra, karşınıza yukarıda görüleceği üzere bir ekran gelecek. Eğer yukarıdaki gibi bir ekran gelmediyse yüksek ihtimal yanlış yazmış olabilirsiniz.

                Bu ekran geldi ise işlemlerinizi yapmak için değineceğiz işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bunun için aşağıdaki görsele dikkatlice bakınız.

 

 

                Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, internet sitesinin işlem menüsü ortalanmış bir şekilde görülmektedir. Bu menüden ‘’Sorgulamalar’’ bölümüne tıkladıktan sonra gri arka planlı bir ekran belirecek. Bu ekrandan bizim yapacağımız işlem, yani ‘’ Trafik Poliçe Sorgula’’ menüsüne tıklamamız gerekecek. Bu alanı tıkladıktan sonra aşağıda belirttiğimiz görsel karşınıza çıkmış olması gerekiyor. Diğer işlemler için aşağıdaki görselin altında bulunan yorumu okumaya devam ediniz ki işleminizde bir aksama meydana gelmesin.

 

 

                Trafik Poliçe Sorgulama 2016 ekranına ulaşmak için tıkladığımız menüden sonra yukarıdaki bir ekran karşımıza gelecek. Bu ekranda bize üç adet seçenek sunulmuş olacak.

Bu adımlar sırasıyla :

Plaka ve TC Kimlik No ile Sorgulama

Plaka ve Vergi Kimlik No ile Sorgulama

Sigorta Bilgileri ile Sorgulama

                Gibi adımlarla ulaşabileceğimiz bir sorgulama ekranı görmekteyiz. Bu ekranda işlemlerimize TC kimlik numaramız, vergi numaramız, sigorta bilgilerinden herhangi birisiyle kolayca işlemimizi gerçekleştirebiliriz. Yukarıdaki işlemler sayesinde trafik sigortası sorgulama plakadan da rahatlıkla yapabilirsiniz.

                Plaka ile sorgulama yapacak olursak, ilk önce poliçesini sorguladığımız aracın plakasını eksiksiz bir şekilde 1. Kısımdaki kutucuğa yazıyoruz, daha sonra altında bulunan TC Kimlik No kısmına eksiksiz bir şekilde 11 haneli numaramızı girdikten sonra güvenlik önlemlerini geçip sorgulama ekranında bilgilerimiz görülecektir. Trafik sigortası sorgulama tramer işlemlerimizi böylelikle bitirmiş oluyoruz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın