Diğer

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

                Sürücü belgesi almak, şu sıralar gerçekten çok zor süreç sonucunda gerçekleşen bir durum. Yeni yönetmelikler ve kanunlarla ile birlikte sürücü adayları için gerçekten çok zorlu bir süreç kapıda. Artık, kullandığınız aracın yağ filtresi, silecek suyu yerlerini bile ezbere bilmeniz isteniyor. Hal böyle olunca, ehliyet almak gerçekten çok özel bir şey oldu. Bu durum ülkemiz açısından gerçekten çok önemli bir konu, ehliyet için önemli kıstasların getirilmesi çok iyi olacaktır.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama nasıl yapılır?

                Bu şekilde bahsettikten sonra, sürücü belgesini tehlikeye sokan haller ve ceza puanlarından da haberdar olmak gerekiyor. Yeni yılla birlikte maddi açıdan zorlayıcı ceza ücretlerinin yanı sıra, ceza puanları da önemli bir konumda. Sürücü belgenizin elinizden alınmasına, hatta hapis yatmaya kadar gidebilecek bir sistem olan ceza puanı sistemi ile gerçekten herkesin başı dertte. Ceza puanlarınızı sorgulamak, öğrenmek için size çok basit yöntem göstereceğiz.

                Öncellikle, ceza puanınızı sorgulamak için hemen hemen tüm devlet kurumlarının işlemlerini internet üzerinden halledebileceğimiz E-Devlet sitesine girmemiz gerekiyor olacak. http://www.turkiye.gov.tr adresinden ulaştığımız ekrana, PTT’den 1 tl ücretle alacağımı şifremiz ile giriş yapmamız gerekiyor. Daha sonra ise aşağıda göreceğiniz üzere E-Devlet internet adresi belirecek.

 

 

                Yukarıda da görüldüğü üzere sisteme girmiş olduk. Sisteme girdiğimizi sağ üst köşede bulunan, ‘’Adımız ve Soyadımız’’ olan bölümden kolayca anlayabiliriz. Daha sonra sorgulama yapacağımız ekrana ulaşmak için sağ alanda görülen ‘’e-Hizmetler’’  bölümüne tıklamak olacak.

 

 

                Bu alana tıkladıktan sonra, karşımıza Tüm Hizmetler alanı gelecek. Bu alandan istediğimiz ekrana ulaşmış olacağız. Öncelikle, sağ sütunda bulunan alfabetik kısayol bize çok yardımcı olacaktır. Bu alandan sorgulama yapacağımız bakanlık veya kurumun alfabetik sıradaki yerinden yardım almamız çok doğru olacaktır.

 

 

                Bu kısayoldan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün baş harfi olan ‘’E’’ yi tıklayarak işlemlerimizi daha da hızlandırıp ehliyet ceza puanı sınırı uygulama bölümüne ulaşabiliriz.

 

 

                ‘’Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama’’ bölümüne ulaşmamız için tabii ki, Emniyet Genel Müdürlüğünün açmış olduğu e-Hizmetler bölümünden faydalanmamız gerekecek. Bu kısımdan bizim aradığımız alan için Emniyet Genel Müdürlüğü sayfamızı tıklayıp bulmamız gerekecek. Bulduktan sonra görselde de belirttiğimiz üzere ‘’kırmızı ok işareti’’ ile belirtmiş olduğumuz görsel, bize ‘’sürücü belgesi ceza puanı öğrenme “sorgulama sayfasını işaret etmektedir. Bu alana tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir görsel bizi bekliyor olacak.

 

 

                İşlemlerden sonra, yukarıda görüldüğü üzere sorgulama ekranına ulamış olacağız. Bu alana ulaşmadan önce sürücü belgemizi yanımızda hazır bulundurmamız çok faydalı olacaktır. Ekranda görüldüğü üzere, Belge Numarası, İl ve İlçe kısımlarından oluşan bölümler mevcut. Bu alanları sürücü belgemize ve ikamet ettiğimiz yere göre ayrıntılı bir şekilde doldurduktan sonra karşımıza, eğer ceza puanımız var ise çıkmış olacaktır. Böylece sürücü belgesi ceza puanı öğrenme ile karşı karşıya kalmış olacağız.

                Bilindiği üzere, Emniyet Genel Müdürlüğü bu sistemi daha yeni başlattı. Ufak da olsa bazen sistemsel hatalar yüzünden sorgulama ekranı donma vb. sorunlar veya ufak gecikmeler ile sonuç verebilir. 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın