Devlet

Genel Sağlık Sigortası Hesaplama

    Vatandaşların genel tüm sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için ödenmesi gereken miktardır. Bu tutar kişinin gelir testinde çıkan miktara göre hesaplanmaktadır. Sigortalı olarak her çalışan için sigortasının ödemesinin bir bölümü bunun için alınmaktadır. O yüzden genel sağlık sigortası çalışmayan kişilerden alınan bir ücrettir.

     Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için bu borcun ödenmesi gerekmektedir. Yapılan gelir testinde asgari ücretin 1/3 inden düşük gelirli çıkan vatandaşların genel sağlık giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Asgari maaş ile asgari maaşın 3'te biri kadar geliri çıkan vatandaşlar 48,06 TL ödeme yapmak zorundalardır. Gelir testinde asgari ücret ve iki katı arasında kalan kişiler 144,18TL ödemekle yükümlüdürler. Eğer gelir testinde değeri asgari maaşın 2 katından fazla olan vatandaşlar 288,36TL ödemek zorundadır.

  Genel sağlık sigortasını ödemekle yükümlülüğü olmayanlar 2008 yılından önce babasının sigortasından yararlanmış bayanlar ile 25 yaşın altında bulunup öğrenci olan kişilerdir. Part time çalışanlar da eğer 30 günlerini tamamlayamazlarsa onlarda genel sağlık sigortası ödemek zorundalardır. Liseyi bitirip üniversiteyi kazanamamış gençlerinde bu olaya çok dikkat etmesi gerekiyor çünkü ödenmeyen tüm borçlar birikmektedir.

Uyarı : Gelir testi yapmadıysanız cümle sonunda bulunan linke tıklayarak, sonucu aşağıdaki alana giriniz. Gelir Testi Hesaplama
Genel Sağlık Sigortası Hesaplama
TL
Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın