Eğitim

YDS Puan Hesaplama

    Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı(YDS), YÖK talimatıyla ÖSYM’nin uyguladığı yabancı dil sınavıdır. Yüksek lisans, doktora yapmak isteyen kişilerin, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin vb. girmesi gereken sınavdır. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri ilkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kez; Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri sınavı ise yalnızca ilkbahar döneminde uygulanır.

    NOT: Bu dillerin herhangi birinden sınava başvuran aday sayısı ÖSYM’nin belirlediği barajdan aşağıda kalırsa sınav çoktan seçmeli değil çeviri usülü yapılmaktadır.

    Sınav toplam 80 sorudan oluşur. 150 dakika süre verilir. Doğrular yanlışları götürmez. YDS’den alacağınız puan barajı 50’dir. 50’nin altında alacağınız puanın karşılığı yoktur. Ayrıca doktora için taban puan 65’tir. Yüksek lisans için ise, yüksek lisansı yapmak istediğiniz üniversiteye göre değişiklik gösterir. Her üniversite gerekliliklerinde kaç alınması gerektiğini belirtir.

    YDS’den alınan puana göre harf seviyeleri şu şekildedir.

  • 90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
  • 80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
  • 70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
  • 60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
  • 50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi
YDS Puan Hesaplama Aracı
Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın