Devlet

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

              Askerlik Tecil Sorgulama işlemi de artık E-devlet sistemi ile kolaylıkla gerçekleşmektedir. E-devlet sistemi üzerinden askerlik durumu belgesi sorgularken; askerlik yapılacak yeri, askerlik durumu ve daha birçok bilgiyi oturduğunuz yerden öğrenme fırsatı bulacaksınız. Sülüs işlemleri ve askerliğin nereye çıktığı gibi bilgilere; askerlik şubesine gitmeden anında ve hızlı bir şekilde öğreneceksiniz. Şimdi size bu konuda fotoğraflarla birlikte çeşitli bilgiler sunacağız. E-Devlet sistemi ile sorgulamayı nasıl yapacağınızı ve hangi bilgilere ulaşacağınızı da bu yazımızdan öğreneceksiniz.

 

E Devlet Askerlik Durumu Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

                Askere gidecek olan erkekler; internet üzerinden E-devlet sistemini kullanarak nerede askerlik yapacaklarını kolaylıkla öğrenecekler. Artık askerlik şubesinde sıra bekleme ve çeşitli evraklarla uğraşma derdi sona eriyor. Askere gidecek olanlar; TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kolay bir şekilde askerlik durum belgelerini sorgulayabilecekler. Bu sorgu ile birlikte askerliğin nereye çıktığı, askerlik durumu gibi bilgiler de karşılarına çıkacak. Bunun için tek şart ise; e-devlet şifresine ve internet bağlantısına sahip olmak. Eğer e-devlet şifreniz var ise; https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresine giriş yapın ve ardından hizmetler sekmesine tıklayıp. Konular arasında bulunan askerlik durumu belgesi sorgulama bölümüne giriş yapın. Ardından karşınıza çıkan ekranda yer alan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın. Aşağıdaki resimden daha net bir şekilde görebilirsiniz.

 

 

TC Kimlik ve E-Devlet Şifresi İle Askerlik Durumu Sorgulama Kolaylığı

 

                Kimliğimi şimdi doğrula butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sizden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gibi bilgiler çıkacaktır. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurarak, sisteme giriş yapacaksınız ve askerlik sorgulama ekranına ulaşacaksınız. Bu arada e-devlet şifresi olmayanlar; internet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulamak için öncelikle bir e-devlet şifresi almalılar. Bunun için de PTT şubelerine giriş yapabilirsiniz. PTT şubelerinde TC kimlik numaranızı yetkililere verdiğinizde; onlar tarafından size bir e-devlet şifresi verilecektir. Bu şifreyi turkiye.gov.tr adresinde TC kimlik numaranız ile kullanarak, TC Kimlik numarasıyla askerlik durumu belgesi sorgulama fırsatına sahip olacaksınız değerli arkadaşlar.

                E-devlet sistemi üzerinden sigorta bilgilerin, tapu bilgilerine ve kamu kurumları ile alakalı birçok bilgiye ulaşan insanlar artık askerlik durum belgesi bilgilerine de kolay bir şekilde ulaşacaklardır. Bu arada e-imza, m-imza sistemi ile de askerlik durum belgesi sorgulamak mümkündür. E-devlet şifresi bulunmayanlar için bu şekilde 2 farklı yöntem daha mevcuttur. E-devlet sistemi üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemi yaptığınız zaman; aşağıdaki gibi bir ekranla karşı karşıya kalacaksınız.

 

                Yukarıda da görüldüğü gibi; turkiye.gov.tr adresinden sadece bir TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile; askerlik durum belgesine ulaşabileceksiniz.

 

Asker Durumu Belgesi İle Hangi Bilgilere Ulaşılır?  

 

                Askerlik durumu belgesi ile askerliğinizi yapacağınız yeri, askerlik durumunuzu ve ne kadarlık bir süreniz kaldığını öğrenebileceğiniz gibi; başka bilgilere de erişim sağlayabilirsiniz. Bu arada E-devlet sistemi üzerinden bu bilgilere ulaşırken; çıktı alma fırsatına da sahip olacaksınız. Tabi çıktı almak için kişinin askerlik süresini doldurmuş olması ve askerlikle ilgili bir ilişiğinin kalmamış olması gerekmektedir.

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın