Eğitim

Lise Mezuniyet Notu Hesaplama

    Ortaöğretim bitirme notu olarak da bilinmektedir. Lise Mezuniyet Puanı kısaca öğrencilerin okumuş oldukları ortaöğretim kurumlarında gösterdikleri başarının sayısal karşılığıdır. Lise Mezuniyet Puanı 100’lük puan üzerinden gösterilmektedir.Öğrencilerin üniversiteye geçişinde de kullanılmaktadır. Üniversiteye geçişte kullanılan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanırken esas alınmaktadır. MEB 2007 yılından bu yana mezuniyet notu hesaplanması için 100’lük sistemi kullanmaktadır.(2007 öncesi 5’lik not sistemi kullanılmaktaydı.)

   Lise Mezuniyet Puanı öğrencilerin 9, 10, 11 ve 12. yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak oluşturulmaktadır. Öğrenci lise’de hazırlık okumuşsa,bu puan hesaplanırken hazırlık okunan yıl ortalamaya dahil edilmemektedir. Öğrencinin mezuniyet puanının hesaplanabilmesi için yılsonu ortalamasının 50’nin üzerinde olmaktadır. Olmadığı takdirde öğrenci okuduğu ortaöğretim kurumundan mezun olamamaktadır.

Lise Mezuniyet Notu Hesaplama Motoru

Yıllık Not Ortalamalarınızı Yüzlük Dilime Uygun olarak Giriniz.

9. Sınıf
10. Sınıf
11. Sınıf
12. Sınıf
Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın