Eğitim

Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) Puan Hesaplama

    Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS); tıp fakültesi mezunlarının uzmanlaşmak istediği branşı seçmek için girdiği sınavdır. ÖSYM’nin hazırladığı sınav Türkiye genelinde İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere 3 şehirde yapılmaktadır.

    Sınav Yabancı Dil Sınavı ve Bilim Sınavı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Adaylar ilk aşama olan Yabancı Dil Sınavından(YDS) en az 50 almak zorundadır. Bu puanı alamayan adaylar ikinci aşama olan Bilim Sınavına girememektedir. Adaylar isteklerine göre İngilizce, Fransızca ve Almanca sınavlarına girebilmektedirler. En az birisinden 50 almak ikinci aşamaya geçmek için yeterli kabul edilmektedir. Yabancı Dil Sınavından başarılı olan adaylar ikinci aşama sınav olan Bilim Sınavına girmeye hak kazanırlar.

     Bilim Sınavı aynı günde biri sabah biri öğlen olmak üzere iki sınavdan oluşmaktadır. Temel Tıp Bilimleri Testi sabah oturumunda,  Klinik Tıp Bilimleri Testi ise öğlen oturumunda yapılmaktadır. Her iki oturumunda süresi 150 dakika ve 120 sorudur. Adaylar mecburi hizmete başlamadan veya mecburi hizmet görevindeyken TUS sınavına girebilmektedirler. TUS sınavı sadece kazanıldığı yıl geçerlidir. Sınavı kazanıp eğitime başlamayan adayların, bundan sonraki sınavlarda puanları düşürülmektedir.


  • TARİHYorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın