Devlet

4B Bağkur Emekli Maaş Sorgulama

            Çoğu Türkiye vatandaşı özel sektör üzerinden emekli olmuş durumdadır. Buna bağlı olarak bağkur maaş sorgulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ara ara gelen zamlar hiçbir kaynak üzerinden tam olarak duyrulmadığından merak konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda e-devlet ile çok kolay bir şekilde maaş sorgulanabiliyor. Kısa bir süre öncesine kadar SGK üzerinden bunu şifresiz olarak, sadece TC kimlik numarası ile yapmak mümkün. Ancak uygulamayı teşvik etmek amacıyla bu kaldırıldı. Bu noktadan itibaren sadece elektronik devlet kapısı üzerinden girmek mümkündür. Bizlerde size nasıl girebileceğiniz ve Bağ-Kur'a ait nasıl farklı işlemler yapabileceğinizi göstereceğiz. Bu yüzden 4B emekli maaş sorgulama için TC. Numaranıza ve e-devlet şifresine sahip olmalısınız.

Bağ-Kur Emekli Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

            Bunun için daha önce de dediğimiz gibi e-devlete giriş yapmalısınız. Tam olarak bilgiyi edinebileceğiniz sayfaya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Sizin de fark edeceğiniz gibi 4B adı altında emekli aylık bilgisi bulunacaktır. Tüm Bağ-Kur işlemleri 4B hizmetleri adı altından yapılmaktadır. Bu şekilde isterseniz maaşınızı hesaplayabilir ya da aylık gerçekleşen kesintileri inceleyebilirsiniz. Eğer e-devlet üzerinden giriş yapmadıysanız aşağıda ki gibi bir hata alırsınız.

 

 

            Eğer girişi başarılı bir şekilde gerçekleştirirseniz adınızdan tutunda paranın yatırıldığı şubeye kadar her alanda bilgi alabilirsiniz. Tam sicil numaranıza ulaşıp emekli maaşı ayın kaçında yatırılmaya başlanmış öğrenebilirsiniz.

 

           

            Yukarıda ki resimde daha önce SGK üzerinden alınmış bilgiler mevcut. E-Devletten bilgileri almak istediğinizde de aşağı yukarı benzeri bir tablo çıkacaktır. Bağ-Kur emekli maaş sorgulama bu kadar basit ancak tabi ki tek yol bu değil. Birde isterseniz uzun yol mevcut. Yine işlemler e-devlet devlet üzerinden halledilmekte ancak bu sefer size direkt olarak bilgiyi öğrenme sayfasını vermiyoruz. Bilgiyi öğrenme sayfasına nasıl gideceğinizi öğretiyoruz. Bu sayede Bağ-Kur'a bağlı diğer işlemlere de göz atabilirsiniz. Örneğin ikinci paragrafta da belirttiğim gibi istediğiniz takdirde mevcut kesintileri öğrenmeniz vs. mümkün. 4B kapsamında ki tüm hizmetlerden haberdar olursanız sizin için daha iyi olacaktır. Gerektiğinde aramadan, sadece birkaç tık ile bulmak oldukça hız kazandıracaktır.

BağKur Maaş Sorgulama İkinci Yolu

            Bunun için ilk olarak Türkiye.gov.tr adresi, hizmetler alanına giriş yapmanız gerekir (Türkçe karakter olmadan). Girişi sağladıktan sonra isterseniz sol alandan S sekmesine gidip SGK'ya ait tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Ancak bizim size önerimiz daha farklıdır. Bunun için hizmetler arasından arama yaptırmanız gerekir, aşağıda ki resimde bunu rahatça görebilirsiniz.

 

 

 

            Burada görebileceğiniz gibi size 4B emekli alanında 3 hizmet vermiştir. 4B Bağkur maaş sorgulama için yapmanız gereken ortada ki seçenek olan aylık bilgisine tıklamaktır. Tıkladıktan sonra ilgili sayfaya yönleneceksinizdir.

 

 

            Bu tarz alanlarda artık SSK veya benzeri kurumlar online hizmet vermemektedir. Elektronik devlet kapısına gidip işlemleri oradan halletmeniz gerekli. Buda görebileceğiniz üzere çok basit bir işlem. Yapıyı inceleyerek HGS geçiş sisteminden tutunda araç sorgulamaya kadar birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın