Devlet

4C Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulama

            Türkiye’de sigorta sistemleri; 2006 yılından bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanarak insanlara hizmet veriyor. SSK, Bağ-kur ya da Emekli Sandığı gibi farklı alanlarda hizmet veren sigorta sistemleri sayesinde; farklı emeklilik şartları da vatandaşların karşısına çıkıyor. Bu emeklilik şartlarını yerine getiren vatandaşlar; bir takım haklara sahip oluyorlar ve sosyal güvence altına giriyorlar. Eski SSK, Bakur ve Emekli Sandığı günümüzde 4A, 4B ve 4C olarak vatandaşların karşısına çıkıyor. Artık vatandaşlar emekli maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek için sigorta binalarına gitmek zorunda kalmıyorlar. Gelişen internet teknolojisini kullanan Sosyal Güvenlik Kurumu artık emekli sandığına bağlı olarak vatandaşların emekli maaşlarının ne kadar olduğunu oturdukları yerden öğrenmelerine yardımcı oluyor Online SGK hizmetlerinden bir tanesi olan Emekli Maaşı Sorgulama E-Devletten işlemi ile siz de internet üzerinden ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden; TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile emekli sandığı emekli maaş sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda yine E-devlet sistemi üzerinden; TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz sayesinde, 4A olarak bilinen SSK ve 4B olarak bilinen Bağ-kur bilgilerine ulaşmanız da mümkündür.

 

İnternet Üzerinden 4C Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

            4C olarak bilinen emekli sandığı emekli maaşı hesaplamak için; ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine giriyorsunuz ve ardından da sorgulamak istediğiniz sistem türüne tıklıyorsunuz. Karşınıza 4A, 4B ve 4C çıkacaktır; siz buradan emekli sandığı sorgulayacağınız için; 4C’ye tıklayacaksınız. Daha sonra ekrana aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.

 

 

            Yukarıdaki ekranda yer alan kimliği şimdi doğrula butonuna tıklıyorsunuz ve ardından karşınıza çıkan ekranda TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapıyorsunuz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

 

            Yukarıdaki ekrana TC Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu arada e-devlet şifresi olmayanların; en yakın PTT şubelerinden TC kimlik numaraları ile bir şifre almaları ve daha sonra sisteme girmeleri gerekmektedir. 1 Kasım 2014 yılından bu yana artık online sigorta hizmetleri şifre sistemi ile çalışmaktadır. Eskiden birçok işlem SGK’nın resmi web sitesi üzerinden şifresiz olarak TC kimlik numarası ile sorgulanabiliyordu. Ancak daha güvenilir bir hizmet sunmak amacı ile artık herkese özel bir e-devlet şifresi oluşturuluyor ve bu sayede bilgiler 3. Şahısların eline geçmemiş oluyor. SGK emekli sandığı emekli maaşı sorgulama 2016 işleminde de yine bu şifre kullanılıyor.

 

4C Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi

 

            TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra; karşınıza 4C olarak bilinen emekli sandığı bilgileriniz çıkacaktır.

 

 

            Yukarıda da görüldüğü gibi, isim, soy isim, doğum tarihi, sicil no gibi bilgilerin yanı sıra; bağlama oranlarına, gün sayısına, en son çalıştığınız sektöre, ek ödemeye, kesinti tutarına ve banka bilgilerine; E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapacağınız 4C emekli maaşı sorgulama yöntemi ile ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın