Diğer

Trafik Cezası Sorgulama

                Tekerleğin icadından bugüne kadar ulaşım araçları çok büyük bir çağ atladı desek yeridir. İlk başlarda sadece yuvarlak ve taştan olan bir kaya parçası gibi görünen tekerlek asırlar geçtikçe, değişik bir hal ve şekil alarak günümüzün teknolojisi ile muazzam bir araca dönüştü. Artık bir yerden bir yere gitmek kuş uçuşu kadar kolay hale geldi.

Tabii ki, çağın ilerlemesi ile tekerlek dediğimiz icat geliştikçe gelişti ve hızını alamayan bir şeye döndü. İster bir araba, ister bir motosiklet olsun, artık hayatımızın için çok önemli bir parçası olan araçlar ile günlük işlerimiz çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun artıları kadar eksileri de mevcut, hız arttıkça riskler artıyor ve sonunu tahmin edemeyeceğimiz kazalar, hatta ölümler hızdan dolayı gerçekleşiyor.

 

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

                Siz de bir araç kullanıcısı iseniz mutlaka arada hız yapıyorsunuzdur. Aman… ne olacak hızdan dediyseniz de, toplum kuralları gereği her bir aykırılığın bir cezası var. Gelişen teknoloji sayesinde artık cezalar plakalara kesiliyor, bundan haberimiz bile olmuyor. Peki, nasıl haberimiz olacak?

                Öncelikle her türlü devlet kurumları ile ilgili işimizi görebileceğimiz e-Devlet sitesi ile bunu halledebileceğimizi bilmemiz yeterli.

Sırasıyla anlatmak gerekirse: Öncelikle ‘’http://www.turkiye.gov.tr’’ adresine giriş yapıyoruz.

 

 

                Daha sonra aşağıda da görüleceği üzere site ana sayfasında, sağ üst köşede bulunan ‘’ Sisteme Giriş’’ seçeneği ile sisteme giriş için ilk aşamayı başlatıyoruz.

 

 

               

                Daha sonra ise karşımıza ana giriş ekranı gelecek. Bu ekrandan istediğimiz seçenek ile e-Devlet hizmetlerine giriş yapabileceğimizi hatırlatsak iyi olur. Ama biz diğer uygulamalara bulaşmadan sadece T.C Kimlik No ve e-Devlet şifresiyle girişimizi gerçekleştireceğiz. Aşağıda görülen alanlardan oklarla gösterilen alanlara, doğru bir şekilde bilgileri eksiksizce girmemiz gerekiyor.

 

               

                Bu bilgileri eksiksizce girdiğimizi düşünüyorsak, karşımıza çıkan kutucuklardan sağ alt kısımda olan ‘’Sisteme Giriş Yap’’ kısmına tıklayarak ana ekranımıza geliyoruz.

 

               

                Gördüğünüz gibi e-Devlet sistemine kolaylıkla giriş yapmış olduk. Bu girişle birlikte ekranın sağ üst kısmında ad ve soyadımızın doğru ve eksiz olmasına dikkat ediyoruz. Eğer yanlış olduğunun düşünüyorsanız Alo 160 ihbar hattını aramanız güvenliğiniz açısından çok yararlı olacaktır.

 

 

               

                Bu aşamadan sonra, ekranımızın sağ kısmından e-Hizmetler bölümünü tıklamamız gerekiyor. Burayı doğru bulup tıkladığınızdan emin olun. Yoksa Trafik Cezası Sorgulama ekranına ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

 

               

                Aşağıdaki gibi bir ekran geldiyse doğru yerdesiniz demektir. Bu aşamadan sonra işler biraz daha kolay. Sağ kısımda gördüğünüz harfler, bize aradığımız kurumu daha kolay bulmamız için yardımcı olacak. Bu harflerden yola çıkarak Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne geçmemiz için ‘’E’’ harfini tıklamamız uygulamaya ulaşmamızı hızlandıracaktır.

 

 

               

                Dediğimiz gibi ‘’E’’ harfini tıkladıktan sonra direk karşımıza aşağıda gördüğünüz üzere Emniyet Genel Müdürlüğü bölümü geldi. Bu bölümden İlk bölüm en altında olan sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama bölümünü tıklamamız gerekecek.

 

               

                Burayı tıkladıktan sonra, karşımıza otomatik olarak sorgu sayfası gelecektir. Eğer, bir cezanız varsa döküm halinde bu sayfada görebilirsiniz.

 

               

                Cezanız olmaması durumunda adınıza kayıtlı hiçbir veriye ulaşılamayacağından, ünlem işareti ile yazılı bir uyarı alacaksınızdır. E-Devlet ile araç ceza sorgulama bu kadar basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın