Devlet

4A SSK Emekli Maaşı Sorgulama

                Evet arkadaşlar size bugün, nasıl emekli maaşınızı sorgulayacağınızı aktarmaya çalışacağız. Önceden de uyarımızı yapalım. Artık, eskisi gibi emekli maaş sorgulama ve diğer bilgileri SGK sitesinden sorgulayamadığımızı ve bunun için e-Devlet sistemini devreye soktuklarını söyleyelim. Biz insanlar daima bir hareketlilik ve çalışma temposu halinde koşturuyoruz. İleride rahat bir şekilde emekli olmak, para biriktirip çoluk çocuğumuza iyi bir gelecek hazırlamak için uğraşıp duruyoruz.

                Sizin de bilebileceğiniz gibi ülkemizde emekli insan sayısı giderek artıyor. Ülkemizin gelişmiş düzeyine göre her sene emekli sayısı artıyor. Bu da ülkemize ciddi bir yük demektir. Ama bu sgk emekli aylığı ödemesini sorgulama vatandaşın bir görevi iken devletinde vatandaşın yaşlılık günlerinde yapacağı ödemeleri eksiksiz yatırmasıdır. Yıllarca bir ülke için çalıştıktan sonra bu kazanım, gerçek bir haktır. Siz de SSK emekli maaşınızı merak ediyor ve nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, aşağıda gösterilen yönergeleri takip ederek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 

SSK Emekli Maaşı Sorgulama nasıl yapılır?

 

                İlk olarak e-Devlet kapısına giriş yapmamız gerekiyor, bunun için de http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve aşağıdaki ekranı göreceğiz.

 

 

                Bu aşamadan sonra aşağıda da gösterildiği gibi site ana sayfasında, sağ üst köşede bulunan ‘’ Sisteme Giriş’’ seçeneği ile sisteme girişimizi yapıyoruz.

 

 

                Bu aşamalardan sonra aşağıdaki gibi karşımıza ana giriş ekranı gelecek. Bu ekrandan e-Devlet şifresi giriş ile 4A emeklilik maaş sorgulama hizmetlerine giriş yapabileceğiz. Aşağıda görülen alanlardan oklarla gösterilen alanlara, doğru bir şekilde bilgileri eksiksizce girmemiz gerekiyor.

 

                Burada bizden istenen bilgileri eksiksizce ve doğru bir şekilde ekrana giriyoruz, daha sonra ise karşımıza çıkan kutucuklardan sağ alt kısımda olan ‘’Sisteme Giriş Yap’’ kısmına tıklayarak ana ekranımıza geliyoruz.

 

 

                Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra, e-Devlet sisteminin ana ekranına girmiş olduk. Bu ekran ile karşı karşıya gelmişsek, doğru adımları gerçekleştirmiş olduğunuzu söyleyebiliriz. Daha sonraki adımları gerçekleştirmek için aşağıdaki anlatılanları gerçekleştirmeliyiz.

 

 

                Sisteme doğru giriş yaptıktan, ekranın sol üst köşesinde adımızı gördükten hemen sonra sağ sütunda bulunan yönergelerden, e-Hizmetler bölümünü tıklayarak kurumların sorgulama ekranına ulaşıyoruz.

 

 

                E-Hizmetler bölümüne tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekran kurumların sorgulama sayfalarının sırasıyla sıralanmış halidir. Bu yönergeler için yan sayfada bulunan harf kısmından ‘’S’’ harfini tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamalarının bulunduğu kısma ulaşmış olacağız.

 

 

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi  ‘’S’’ harfini tıkladıktan sonra direk karşımıza aşağıda gördüğünüz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu bölümü geldi. Bu ekran geldikten sonra sütunlarda yazan Emekli Aylığı sorgulama sayfasına tıklıyoruz.

 

 

Burayı tıkladıktan sonra, karşımıza bir sorgulama ekranı gelecek. Bu ekrandan istediğimiz bilgilere kolaylıkla ulaşabiliriz. Kısacası e-devlet ile emekli aylık bilgisi hesaplama ve sorgulamasını yapabilirsiniz.

 

 

Bu ekranda sizin adınızın ve soyadınızın bulunduğu bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekrandan prim günü sayılarınızı, ek ödeme tutarı, toplam gün sayınızı bu ekrandan kolayca görebilirsiniz. Kısacası ssk emeklilik sorgulama ekranı tam olarak karşınızda olacaktır. Başka bir e-Devlet sorgulamamızda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın