Devlet

4C Emekli Sandığı Hizmet Dökümü Sorgulama

                Emekli Sandığı’na bağlı olan kişiler tarafından ödenen primler, gün sayıları ve primlerin ne zaman yattığı gibi birçok işlem artık online olarak internet üzerinden yapılıyor. Eskiden sigorta kurumuna giderek bu sorulara cevap bulmaya çalışan Emekli Sandığı’na bağlı kişiler; artık internet üzerinden E-devlet hizmeti sayesinde aradıkları bilgilere ulaşıyorlar. Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulama işlemi için ilk önce bir e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet şifresi olmayan kişilerin; bu şekilde bir sorgulama yapmaları mümkün değildir.  Eğer e-devlet şifreniz yoksa ve Emekli Sandığı hizmeti dökümü sorgulamak istiyorsanız; ilk önce en yakın PTT şubelerine giderek, bir şifre edinmeniz gerekmektedir. PTT şubelerinde TC kimlik numaranızı yetkili kişilere vermeniz durumunda; tarafınıza bir e-devlet şifresi verilecektir. Bu şifre ile birlikte artık birçok işlemi internet üzerinden online olarak yapabileceksiniz. Bunlar arasında Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulama işlemi de yer almaktadır.

                E-devlet şifresine sahip olduktan sonra; https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu bu linke tıklayarak bir diğer adı ile 4C olarak bilinen Emekli Sandığı ödeme dökümü sorgulama bölümüne giriş yapmış oluyorsunuz. Karşınıza da aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

 

 

                Yukarıda karşınıza çıkan ekranda kimliği şimdi doğrula butonuna tıklıyorsunuz ve ardından da karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm çıkıyor. Bu bölümde sizden TC kimlik no ve e-devlet şifresi istenmektedir.

 

 

 

4C Emekli Sandığı Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

                TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yap diyorsunuz ve bu şekilde 4C hizmet dökümü sorgulama işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Ardından aradığınız birçok bilgiye bu bölümden kolay bir şekilde ulaşabilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

 

4C Hizmet Dökümü Sorgulama İle Edinilen Bilgiler

 

                Emekli Sandığı’na bağlı olarak prim ödeyenler için bu bölümden yapılan sorgulama işlemi büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü artık 4C yükümlüleri; sigorta kurumlarına gitmeden; primlerin ne durumda olduğunu, gün sayısını, primlerinin ne zaman yattığını ve daha birçok işlemi de oturdukları yerden öğrenme fırsatı bulmaktadır. Ad, soyad, doğum tarihi ve sicil no gibi bilgiler sayesinde; bu hizmet dökümünün tarafınıza ait olup olmadığı hakkında da bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

                E-devlet sistemi ile Emekli Sandığı; bir diğer adı ile 4C ödeme dökümü sorgulama işlemini yaptığınızda; karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda yer alan bilgilere siz de ulaşacak ve aradığınız bilgileri bulacaksınız. İsim, soy isim, doğum tarihi gibi bilgilerle bu hizmet dökümünün size ait olup olmadığını teyit edebilirsiniz. Daha sonra da; prim gün sayısı, ödediğiniz primler, primlerin yatırıldığı tarih, çalıştığınız sektör gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

                4C hizmet dökümü sorgulama işlemi internet üzerinden yapılmadan önce; insanlar sigorta binalarında uzun süre boyunca beklemek zorunda kalıyorlardı. Aynı zamanda bu bilgilere erişim sağlamak da bu kadar kolay değildi.

 

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın