Devlet

Tapu Harç Sorgulama

                İster bir yerden bir konut alın, ister küçük bir arsa alın, bunun için sizden ödeme tahsil edilmektedir. Devlet sistemin tapu harcı olarak bilinen bu harç her satış işlemi ve alış işlemlerinde sizden tahsil edilmekte olup, birçok değişik ücretlendirmeler ile size bir harç çıkabilmektedir. Tapu sorgulama, kısaca açıklamak gerekirse eğer bir gayrimenkul sahibisiniz bunu satmak istiyorsunuz ya da tam tersi bir gayrimenkul almak istiyorsunuz bunun için sizden tahsil edilen harca, tapu harcı denilmektedir. Bu harç, Tapu Müdürlüğünün sizin işlemlerinizi yaptığı için kesmiş olduğu bir işlem işgaliye ücreti olarak görebilirsiniz.

Tapu harç sorgulama nasıl yapılır?

                Tapu harcını ödememeniz durumunda, gayrimenkul alım veya satımınız askıda kalacağı için işleminiz gerçekleşmeyecektir. Her ne sebeple olursa olsun, bu harcı Tapu Müdürlüğü sizden tahsil etmezse resmi olarak herhangi bir devir teslimin olamayacağını bilmeniz faydanıza olacaktır. Peki, bu işlemi gerçekleştirmek için ne yapmam gerekir? Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıda görsellerle anlattığımız işlemleri sırasıyla gerçekleştirmeniz ve doğru yaptığınıza emin olmanız gerekir.

Öncelikle, Tapu Müdürlüğü de diğer kamu kurum ve kuruluşları gibi işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu gibi kolaylıklar sayesinde işlemlerinizi sıra beklemeden, yorulmadan kolayca yapmanız mümkündür. İşlemlerinizi e-Devlet üzerinden yapabilmeniz için öncelikle bir PTT şubesinden e-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir.

 E-Devlet şifresi edindikten sonra http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak sağ üstte bulunan ‘’ Giriş’’ kısmına tıklamanız ve TC Kimlik Numaranız ve PTT’den temin ettiğiniz e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri atlattıktan sonra karşınıza aşağıda da görmüş olduğunuz ekran gelecek ve sağ üstte adınız ve soyadınız belirecektir. Bu sizin doğru bir giriş yaptığınızı göstermektedir.

 

 

                Yukarıda da göreceğiniz üzere sisteme giriş yaptınız ve işlem yapmak istiyorsunuz. Tapu harcını, bilindiği üzere Tapu Müdürlüğü sistemi üzerinden ödemeniz gerekmektedir. Öncelikle sağ kısımda bulunan ‘’e-Hizmetler’’ bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Buraya giriş yaptıktan sonra aşağıda da görüldüğü üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet alanları ekranda belirecektir.

 

 

                Böyle bir ekranla karşılaştıktan sonra sağ kısımda bulunan hızlı işlem menüsü ile aynı anda Tapu Müdürlüğünün sistemine erişmek için ‘’ T’’ harfini tıklamanız gerekmektedir. Bu alana tıkladıktan sonra ulaşmak istediğiniz ekran otomatik olarak karşınıza gelecektir.

 

 

                Görüldüğü gibi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hizmet birimine ulaşmış oldunuz. Bu ekran belirdikten sonra tapu harcı bilgilerine ulaşmanız için ‘’ Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama ‘’ ekranına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu ekrana giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir sorgulama ekranı belirecektir. Bu ekran üzerinden tapu kadastro harç oranlarını da takip edebilirsiniz

 

 

                Bu sorgulama ekranını gördükten sonra işleminize çok az kaldı. Bu ekranda yazdığı gibi ‘’ e-Tahsilat Seri Numarası’’ bilgilerini ekrana girdikten sonra tapu harcı sorgulama 2016 bilgileri karşımızda görülecektir. 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın