Sağlık

İdeal Boy Kilo Hesaplama

İdeal kilo kısaca kişinin boyuna ve kilosuna bakılarak oranlanmasıdır.Bu şekilde kısaca açıklanabildiği gibi aslında kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir çünkü her insanın vücudundaki kemik,kas ve yağ dokusu farklıdır.Yapılan bu hesap kaba taslak şekilde sonuç vermektedir.Çünkü halk arasında da oldukça kullanılan benim kemiklerim iri tabiri bu durumda önemli bir husustur.İnsanların kemik yapısı genetik olarak değişiklik gösterebildiği gibi çevresel faktörlere de bağlıdır.

İnsanlar için ideal kiloda olmak önemli bir durumdur.Bunun başlıca nedeni olarak fiziksel görüntü algılansa da esas önemli husus sağlık konusudur.İdeal kiloya sahip olmak kişinin sağlık koşullarını bire bir etkilemektedir.Yapılan bilimsel araştırmalar da bunu kanıtlar niteliktedir.Kişinin ideal kiloda olması hem sağlık koşullarını iyileştirmekte kişiye daha kaliteli bir hayat sunmakta hemde yaşam süresini uzatmaktadır.Bu nedenle beslenme alışkanlıkları dikkatlice gözden geçirilmeli ve günlük beslenme rutinleri buna göre ayarlanmalıdır. İdeal kilo, boy kilo endeksi denilen kavram sayesinde hesaplanmaktadır.Bu kavram kısaca kişinin boyu ve kilosu üzerinden yapılan bir hesaplamadır.

İdeal boy kilo hesaplanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biride obezite yani obezite hesaplamadır.

Obezite, günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biridir. Gelişmiş ülkeler özellikle çocuklarda sıklıkla görülmeye başlanan obezite için önlemler almaya çalışmaktadır. Obezite, kısaca kişinin vücudundaki yağ kütlesinin boya ve kiloya endeksle fazla olması durumudur. Çağın en önemli sorunlarından olan obeziteden kurtulmak veya korunmak için kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı ve çok şekerli besinlerden belli ölçüde uzak durulmalı, yemek yenilen saatlere ve öğünlere dikkat gösterilmelidir. Bu hastalık özellikle çocuklarda rastlanmaya başlanmıştır. Bu nedenle okul kantinlerinde satılan ve tüketilen besin maddelerinde düzeltmelere gidilmiş, zararlı görülen çocuk gelişimi için uygun olmayan ürünlerin satışı yasaklanmıştır.

Obeziteden korunmanın beslenme düzeniyle ilgisi olduğu kadar egzersiz yapmak da obeziteden korunmak için çok önemli ve önerilen bir unsurdur. Günlük olarak alınan enerjinin tüketilmesi çok önemlidir. Bu durumda egzersiz ve spor çok önemllidir. Teknoloji ile insanların alışkanlıkları değiştiğinden obezite artış göstermektedir. Teknoloji sayesinde gelişen hareketsizlik ve uyuşukluk insanları obezliğe itmektedir. Ayrıca İdeal boy kilo hesaplamanın diğer bir adı da vücut kitle endeksi hesaplamadır. Kısaca BKI hesaplma olarakta teknik olarak bahsedilebilir.

Obez kişilerin sağlıkları obezle ilgili olarak oldukça bozulabilmekte ve başka hastalıklara neden olabilmektedir. Obez kişilerin yaşam koşulları düşmekte ve hayatları zor haller almaktadır. Obezden korunabilmek için Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı birçok çalışma bulunmaktadır.


  • TARİHYorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın