Devlet

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

            Sigortalı her çalışan devlet nezninde bir hizmet dökümüne sahiptir. Bu döküm birçok amaçla kullanılabilir. En başta Sosyal Sigortalar Kurumuna ait olsa da e-devlet yapısının gelmesi ile  SGK bünyesine geçmiştir. Bu sayede internet üzerinden çok kolay bir şekilde öğrenilebilir. Hizmet dökümüne bakmanın ikinci bir yolu daha mevcuttur. O da e-devlete bağlı olarak E-SGM üzerinden bakmaktır. Ancak ilk seçenek daha kolay olduğundan sizlere ilk seçeneği önermekteyiz.

 

SGK 4A Hizmet Dökümüne Nasıl Gidilir?

            Yukarıda bununla ilgili basit bir bilgi vermiştik ancak tam bir adres vermemiz gerekirse bu sayfa üzerinden direkt olarak SGK 4A hizmet dökümü sorgulama sayfasına gidebilirsiniz. SGK 4A hİzmet dökümü sorgulama amacıyla e-devlete giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girmenizi isteyecektir. Eğer ki daha önce kayıt olmadıysanız PTT aracılığı ile kayıt olabilirsiniz. Eğer daha önceden kayıt olduysanız, aşağı panelde ki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

 

 

            Üyelik bilgilerinizi girdikten sonra eğer ki daha önce geçmiş bir sigorta kaydınız yoksa aşağıda ki gibi bir hatayla karşılaşacaksınızdır.

 

 

            Bu daha önce hiç sigorta girişinizin yapılmadığını gösterir. Eğer ki daha önce sigorta girişiniz yapıldıysa da başta kimlik bilgilerinizin, ardından da hizmet dökümünüzün yer aldığı bir sayfa verilecektir.

Gerekli adımları sağladığınızda hemen hemen aşağıda ki gibi bir sigorta hizmet sayfası çıkacaktır.

 

 

 

            Sayfa üzerinden tüm sgk geçmişinizi öğrenebileceğiniz gibi aynı zamanda varsa uyarıları da görebilirsiniz. Örneğin sigorta kanunda gerçekelşen bir değişiklik veya hizmet dökümüne eklenen bir yenilik bu alandan bildirilebilir. O yüzden es geçmeyip takip etmekte fayda var.

Sigorta Hizmet Dökümüne Girmenin Alternatif Yolu

            Yukarıda sizlere 4A hizmet dökümüne gitmeniz için kısa bir yol verdik. Tek link ile ulaşmanızı sağladık. Şimdi de direkt olarak sayfa linki vermeden sigorta hizmet dökümüne gidebileceğiniz bir yol vereceğiz. Bunun ilk adımı e-devlet adresine girmeniz olacaktır. Girdikten sonra ise yan menüden e-hizmetler alanına gitmelisiniz.

             Hizmetler sayfasına gittiğinizde karşınızda tüm hizmetler yer alacaktır. SGK 4A hizmet dökümü adresi de iki şekilde bulunabilir. Bunlardan biri aşağıda ki resimde görebileceğiniz gibi sol menüden “S” sekmesine gitmektir. İkincisi ise üst alandan hizmet adını yazmak.

 

            Bu yollada istediğiniz e-hizmete ulaşabilirsiniz. Sadece hizmet dökümü ile sınırlı olduğunu düşünmeyin. Özellikle hangi alanda çalışacağınız hakkında bilgiye sahip değilseniz bu alan size yardımcı olacaktır. İster bir iş veren olun isterseniz çalışan hiç önemli değil. Devletin sigortalı bir çalışanıysanız bu alanda kaydınız olacaktır ve bu kayıt üzerinden sigortanıza dair istediğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Özellikle CV'nizi hazırlayacaksanız ve tam olarak nerede çalıştığınızı öğrenmek, yılın hangi döneminde sigorta sahibi olmadığınızı bulmak istiyorsanız e-devlet aracılığıyla sadece birkaç dakika içinde her şeyi öğrenebilirsiniz.

Sigorta Hizmet Dökümü Ne İşe Yarar?

            Bu döküm aslında sizin daha önce sgk kapsamında yer aldığınız çalışma alanlarını sıralar. Yani resmi olarak iş deneyiminizi ortaya koyar. Bununla da sınırlı kalmaz, iş yerinizde ne zaman sigorta girişiniz başlamış ve ne zaman sigorta çıkışınız sağlanmış görebilirsiniz. Tüm çalıştığınız iş yerlerini inceleyebilirsiniz, dönem denem sahip olduğunuz sağlık sigortası statüsüne erişebilirsiniz. Toplam prim günleriniz ve uzun vade gün sayınızı da elde edebilirsiniz.

            Sistem biraz karışık olduğundan ana başlıklar yerine dönem yılına bakarak takip etmeniz daha iyi olacaktır. İş yeri numarası ile ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Eğer iş sahibiyseniz ya da farklı bir şekilde sigortanızı siz ödüyorsanız scil no yardımıyla istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Ssk bünyesindeyken bu kadar detaylı bilgilere erişmek kolay değildi. Bu şekilde her şey birkaç tık ile gerçekleşmekte.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın