Devlet

4B Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama

      Bağ-kur’un ilk olarak ne olduğunu anlayacak olursak, Bağ-kur; bağımsız çalışanlar kurumu olarak adlandırılmaktadır. 1972 yılında kurulmuş olan bir sigorta sistemidir. Eski adıyla Bağ-kur olarak bilinen ama yeni yapılan düzenleme ile artık bir hizmet sınıfı olan 4b sınıfında yer almaktadır. Bağ-kur olarak bilinen 4b’nin temel mantığı, bağımsız olarak kendi işinde çalışan insanların sigortalarının kendilerinin asgari ücret’in yüzde otuz ikisine denk gelecek primler şeklinde yatırılması prensibiyle yürümektedir.

4B Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

      Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bünyesine katılması ile daha sistemli ve işlevsel bir hale geçen, 4b sistemi ile artık bireylere daha iyi hizmet verilebilmektedir. Siz de bir 4b çalışanı iseniz mutlaka,  bağkur hizmet dökümü sorgulamalısınız. Bunun için birkaç güvenlik tedbirinden geçerek bir uygulamaya bakmanız gerekmektedir. Öncelikle bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirmeniz, ilk adımı atmak için yeterli olacaktır.

 

http://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra aşağıda bulunan bir şekilde site sizi karşılayacak.

 

      Aşağıda da görüleceği üzere site ana sayfasında, sağ üst köşede bulunan ‘’ Sisteme Giriş’’ seçeneği ile sisteme giriş için ilk aşamayı başlatıyoruz. Bu aşamayı başlatırken doğru kısma tıkladığınıza emin olun. Görselleri sırasıyla takip edin ki, işlemleri doğru yapın.

 

 

      Daha sonra ise karşımıza ana giriş ekranı gelecek. Bu ekrandan istediğimiz seçenek ile e-Devlet hizmetlerine giriş yapabileceğimizi hatırlatsak iyi olur. Elektronik imza, mobil imza gibi seçenekler de karşımıza gelecek ama biz sadece ‘’e-Devlet Şifresi ‘’ seçeneği ile sisteme girişi deneyeceğiz. E-devlet ile 4B bağkur hizmet dökümü sorgulama yapmış olacağız.

 

      Bu bilgileri eksiksizce girdiğimizi düşünüyorsak, karşımıza çıkan kutucuklardan sağ alt kısımda olan ‘’Sisteme Giriş Yap’’ kısmına tıklayarak ana ekranımıza geliyoruz.

 

      Gördüğünüz gibi e-Devlet sistemine kolaylıkla giriş yapmış olduk. Bu girişle birlikte ekranın sağ üst kısmında ad ve soyadımızın doğru ve eksiz olmasına dikkat ediyoruz.

E-Devletten 4B Hizmet Dökümü Sorgulama linki nerede?

 

 

      Bir önceki adımı gerçekleştirdikten sonra, ekranımızın sağ kısmından e-Hizmetler bölümünü tıklamamız gerekiyor.

 

      Aşağıdaki gibi bir ekran geldiyse, işlemleri pürüzsüz bir şekilde yaptığınızı söyleyebiliriz. Bu kısımları atlattıktan sonra işler daha hızlı ilerleyecektir. Sağ kısımda gördüğünüz harfler, bize aradığımız kurumu daha kolay bulmamız için yardımcı olacak. Bu harflerden yola çıkarak Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne geçmemiz için ‘’S’’ harfinin bulunduğu kısıma dokunmamız daha doğru olacağından bu harfe tıklıyoruz.

 

      Söylediğimiz gibi  ‘’S’’ harfini tıkladıktan sonra karşımıza Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamasının bulunduğu kısım gelmiş oldu. Bu kısımı iyice gözden geçirmenizin, diğer işlemler için işlerinizi kolaylaştıracağını söylemeden geçmeyelim.

Bu kısımda ise 4b hizmet bilgisi sütununu ok ile işaretlediğimiz yere gelecek şekilde tıklıyoruz.

 

 

      Daha sonra ise 4b olarak hizmet bilgimiz sistemde var ise ayrıntılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bizde  böylece 4B hizmet dökümüne sorgulamamıza ulaşmış oluyoruz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın