Devlet

SGK İşveren Borç Sorgulama

      Sosyal güvenlik kurumu, e-devletten bağımsız olarak, sadece iş verenler için, online hizmet sunmaya devam ediyor. Sigortalı tüm çalışanlar işlemlerini e-devlet üzerinden halledebilmekte. Ancak muhasebe departmanları, iş verenler, kısacası kurumlara ait hizmetler SGK kurumsal bilgi portalı üzerinden gerçekleşmekte. Sigorta alanında iş verenlerin o aylık veya geçmiş aylara dönük tüm borçları tek bir panel üzerinden gözükebilmektedir. Dilerseniz de bu borçlarınızı online olarak ödeyebilmektesiniz. SGK işveren borç sorgulama işlemi gerçekleştirirken MTV ya da farklı bir alanda firma borcuyla karşılaşmazsınız. Sadece SGK'ya bağlı borçlar ile karşılaşırsınız. Buda çoğunluklukla sigorta ödemeleridir. Eğer sorgu türünü seçerken hiç karşılaşmadığınız bir tür görürseniz yeni bir borçlandırmaya gitmişsiniz demektir. Bu yüzden giriş yaptığınızda tüm türlerde sgk işveren borç dökümü sorgulama işlemi yapmanız önerilir.

SGK Borç Sorgulama

      Birçok payda da sgk işveren borç durumu sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir kurum ya da işveren olarak SGK'ya olan borcunuzu sorgulayacaksanız kamu idarelerince Türkiye geneli işveren borç sorgulama ekranına gitmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bu adrese tıklamak.

 

 

      Yukarıda ki resimden görebileceğiniz üzere size girişte iki farklı bilgi sorulmaktadır. Bunlardan bir tanesi TC Kimlik Numaranız ki SGK'ya kimin adıyla kaydolunduysa onun numarası olması gerekir. İkinci olarak

da şifredir. Şifreyi sadece SGK kurumlarından alabilirsiniz. SSK, e-devlet veya türevleri kurumlarından aldığınız şifreler işe yaramayacaktır. Eğer gerekli bilgileri bilmiyorsanız deneme yapmayınız. Bir süre sonra istenmeyen hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bilgileri biliyorsanız ve başarılı bir giriş sağladıysanız da aşağıda ki gibi bir ekranla karşılaşacaksınızdır.

 

 

      Resimden de görebileceğiniz gibi bu ekran üzerinden SGK işveren borç sorgulama yapabilirsiniz. Sorgu türü, tipi, sicil nosu ve güvenlik kodunu girdikten sonra SGK'ya kayıtlı tüm borçlar çıkacaktır.

 

      Bu borçların ne zamana ait olduğunu, kimin adına olduğunu, tam olarak iş statüsünü vs. öğrenebilirsiniz. Eğer sistem üzerinden aklınıza takılan bir şey varsa sol üst alandan kullanım klavuzuna giderek istediğinizi öğrenebilirsiniz. Orada size detaylı bir bilgilendirme sağlayacaktır. Bu panel üzerinden eski dönük ödemeleri görmek istiyorsanız da yapmanız gereken çok basit. Menü üzerinden dekont görüntüleme sayfasına tıklamanız yeterli.

SGK İşveren Dekont Sorgulama

      Dekont görüntüleme sayfası, borç sorgulama sayfasına göre çok daha basit. Yine aynı panelden giriş yaparak SGK dekont görüntüleme alanına ulaşabilirsiniz. Dekontunu görüntülemek istediğiniz kişinin sicil numarasını yazdıktan sonra görüntüle butonuna basmanız yeterli. Buradan tam ödeme tarihi, ödemenin yapıldığı banka, tam olarak neden yapıldığı vs. karşınıza çıkacaktır. Aşağıda ki resimde detaylı olarak görmeniz mümkün. Dekont al butonuna tıklayarak da isterseniz tam sayfa dekont alabilirsiniz. Özellikle yazılı belge isteyen mecraalarda sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır

 

 

      Bir işveren ya da kurum olarak borç sorgulama işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz. SGK'ya olan tüm borçlarınız çıkacaktır ve ilgili panel üzerinden kredi kartı vasıtasıyla tüm borçlarınızı ödemeniz mümkündür.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın