Devlet

SGK Gelir Testi Hesaplama

     Gelir testi sgk primlerini kimin kaç lira ödemesi gerektiğini hesaplamak için kullanılan bir ölçüttür. Gelir testini yaptırabilmeniz için kaymakamlığa bağlı sosyal dayanışma ve yardımlaşma kuruluşlarından form almanız gerekmektedir. Aynı formu kaymakamlıktan da alabilirsiniz. Daha sonrasında sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunulması gerekmektedir.

     Gelir testini yapılabilmesi için ikamet  ettiğiniz hanede bulunan kişi sayısı, bu hanede bulunan kişilerin üzerlerine olan mal değerleri ve kişilerin maaşları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Gelir testi genellikle genel sağlık sigortası hesaplanmadan önce yapılmaktadır. Aşağıdaki gelir testini doldurmadan önce hanenizde bulunan kişilerin mal varlıklarının ve maaşlarının bilgisinde olmanız gerekmektedir. Gelir testinizi yanlış bilgiler ışığında doldurusanız devlet farkettiği zaman %50 faiziyle geri ödeme talep eder.

     Devlet tarafından belirlenmiş olan asgari maaşın 4'te 1'inden daha düşük geliri çıkan bireyler  devlete yapacakları başvurularla yoksulluk maaşı almayı hak ederler. Aynı hanede bulunan bakıma muhtaç bireylerinde ibrazı halinde gelir testi farklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Duruma göre bu durumlarda geliriniz daha düşük çıkabilmektedir.

     Hesaplamamız sürekli değişen yasa ve kanunlar nedeni ile net bilgi verememektedir. En doğru bilgi için ilinizde bulunan sosyal güvenlik kurulunu ziyaret ediniz. Gelir testi hesaplanırken evlerde bulunan hasta veya bakıma muhtaç olan kişi sayısı da değişim gösterebilmektedir. Eğer 3'ten fazla araç veya eve sahipseniz toplam rakamlarını tek haneye yazmanız yeterlidir.

SGK Gelir Testi Hesaplama
İkematgahı aynı yer gözüken bireylerin hepsinin bilgileri doğru bir şekilde girilmelidir.
TL

Burslar, Emekli Maaşı ve Normal Maaşlar dikkate alınarak, aylık toplam olarak yazılmalıdır.

TL

Evler, Dükkanlar ve Arsalar ortalama fiyatını alarak hesaplayabilirsiniz.

TL

Arabalar, Kamyonlar, İş makineleri ortalama fiyatlarına göre hesaplayabilirsiniz.

TL

Yıllık sağladığınız geliri aylığa çevirilmiş şeklini girmelisiniz.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın