Eğitim

Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama

     Ehliyet sınavı, sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için zorunlu olarak girmesi gereken sınavdır. Sınava giren adayların doğru cevap sayıları dikkate alınmakta, yanlış cevaplar dikkate alınmamaktadır. Yani ehliyet sınavında yanlış cevapladığınız sorular net sayısını etkilememektedir.

      Ehliyet sınavında toplam 50 soru vardır ve her soru 2 puandır. Ehliyet sınavındaki soruların 27`sini trafik,13’ünü ilk yardım bilgisi, 10’unu motor dersi soruları oluşturmaktadır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Geçme notu 70’dir bu yüzden sınavının başarıyla geçilebilmesi için sınavda en az 35 soru doğru cevaplandırılmalıdır.

      Adaylar teori (yazılı) sınavına en fazla 4 yazılı, 4 uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Ehliyet sınavı direksiyon sınavına ise her bir sürücü adayının 4 kez girme hakkı bulunmaktadır. Motorlu taşıt sürücü adayları sınavına girme hakkı 2014 yılında değiştirilmiş ve yılda 9`a çıkarılmıştır. Alınacak ehliyet tiplerine göre yaş sınırları şu şekildedir: A1, A2, F ve H sınıfı ehliyetler için 17 yaşını, B ve G sınıfı ehliyetler için 18 yaşını, C, D ve E sınıfı ehliyetler için ise 22 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir. Bu şartlar üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve TSK’nın askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda istisnaya uğrar.

 

Sürücü Belgesi Sınavı Puan Hesaplama
Doğru
Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın