Devlet

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

                Ulaşımın bu kadar arttığı ve bir yerden bir yere ulaşımın kolaylaşmasının başlıca sebeplerinden biri, taşıtlar. Taşıtlar ister yüksek motorlu, ister alçak tavan olsun birçok işimizi görmede ve bizi bir yerden bir yere ulaştırmak için gerçekten çok yararlı bir icat olarak, işimizi kolaylaştırıyor. Ulaşım geliştikçe yeni araçlar ve beraberinde getirdiği birçok sorun da bulunuyor. Ulaşım sorunu, trafik sıkıntıları, trafik kazaları vb. şeklinde sıralayabiliriz.

Motorlu Taşıtlar ve Vergi Ödemeleri

                Tabii ki, bu rahat ulaşımın da bir karşılığı olmak zorunda, bir araç sahibi iseniz mutlaka cebinizden bir şeyler çıkması gerekiyor ki bu rahatlığı doya doya yaşayın. Motorlu taşıtlar vergisi ödeme de bunlardan biri, eğer bir araç sahibi iseniz bunun vergilerini de karşılamanız gerekecek. Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama her sene zamlansa da ulaşım ihtiyacı git gide artıyor.

                Peki, MTV ödemelerini nasıl halledeceğiz? Bunun içinde size görseli bol bir yazı hazırlayalım dedik. Öncelikle vergilerimizi ödediğimiz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine girmemiz gerekecek. http://www.gib.gov.tr adresini adres çubuğuna yazdıktan sonra işlemlerimize başlamış olacağız. Aşağıda bulunan görselle aynı şekilde bir siteye girdiyseniz doğru yerdesiniz demektir.

 

                Gelir İdaresinin sitesine girdikten sonra üst yönergelerden ‘’e-işlemler’’ bölümünü bulup, tıklamamız gerekiyor. Tıkladıktan sonra açılan sütundan ‘’Motorlu Taşıt Vergi Dairesi’’ bölümünü tıklıyoruz. Bu bölümü tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak.

 

 

                Yukarıda gördüğünüz üzere, MTV ödemesini yapmadan önce mutlaka sorgulamamız isteniyor. Buradan Motorlu taşıtlar vergimizi öğrenmemiz gerekecek. Bu sayfada karşımıza bazı bilgilerimizin istendiği kısımları doldurmamız gerekecek. Öncelikle T.C Kimlik numarasını daha sonra sırasıyla doğum tarihi, Anne kızlık soyadı 1.harf, Anne kızlık soyadı 2.harf ve yakınlarımızdan ( anne, baba, eş, çocuk) birinin T.C kimlik numarası gibi bilgileri ekrana girmemiz isteniyor. Bu bilgileri girdikten sonra Doğrulama kodu ile sahte bir giriş olmadığını kanıtlayıp ekrana kolayca erişebiliyoruz.

                Bu bilgileri girdikten ve doğrulama kodunu yazdıktan sonra sorgulama sayfasına ulaşmış oluyoruz. Şuan için yakınlarımızdan birinin T.C numarasını bilmediğimiz için biz sorgulama sayfasının ekran görüntüsünü çekemedik, zaten buradan sonraki adımlar daha kolay. Ekran açıldıktan sonra borcunuz ekranda belirecektir.

                Bu arada konu motorlu taşıtlar vergisi hesaplama 2016 olunca, arada bu sene uygulanacak olan ücret tarifesini de konumuzda belirtmekte faydalı olacağı görüşündeyiz. Bu sene uygulanmakta olan ücret tarifesi aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Ödemelerinizi yaparken aşağıdaki tablodan faydalanmanız için konumuza MTV tablosunu ekleyelim istedik. Geçen senelere göre her zaman olduğu gibi yüksek hacimli motorlu taşıtların MTV vergisinin daha çok arttığını göreceksiniz. Bu yüzden her geçen sene motorlu taşıtlar vergisi taksitlendirme imkânları da git gide artmaktadır.

 

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın