Devlet

İşsizlik Ödeneği Ödemesi Sorgulama

           İşsizlik, bu çağın olmasa da bu yüzyılda daha çok hissedilen konulardan biri olarak başımızı sıkça ağrıtan konulardan biri. İşsizlik her geçen gün tüm dünya’da büyük bir sorun haline gelmekte ve bazı ülkeleri gerçekten sıkıntıya düşürmektedir. İşsizlik üzerine yapılan araştırmalar neticesinde işsizlik ve neden olduğu toplumsal sorunlar gerçekten çok ağır.

İşsizlik Ödeneği Ödemeleri 

                Dünya işsizlikle boğuşurken, ülkemizde de bu sorun gündemde. Birçok İŞKUR çalışmaları vb. işlemlerde halen bu soruna kalıcı bir çözüm bulmuş değil. Kalıcı bir çözüm bulunması pek mümkün olarak görünmese de, daha da azaltılmasına yönelik çalışmalar daha faydalı olabilir. İşsizlik ödeneği hesaplama, her ne kadar pek çok insanı ilgilendirse de bu ödenekten birçok insan arasından bir azınlık fayda görmektedir.

İşsizlik Ödeneği nasıl alınır?

                Bugün, sizlere işsizlik ödeneğinin sorgulamasının nasıl yapılacağını görseller ile birlikte anlatmaya çalışacağız. Öncelikle birçok işlemimizi yaptığımız, e-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekecek. e-Devlet sistemine giriş yapmak için PTT gişelerinden alacağımız şifreler, işlemlerimizi görmemiz için bize çok yardımcı olacaktır. Yaklaşık bir tl gibi bir ücret karşılığı bu şifrelere sahip olabilirsiniz.

 

 

                e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşımıza bunun gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekran ile birlikte e-Devlet sistemine rahat bir şekilde giriş yaptığımızı, sağ üst köşede bulunan ismimiz ve soyadımız ile kontrol edebiliriz. Eğer doğru giriş yaptık ise, yukarıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır.

                Daha sonra işlem yapacağımız kurumu bulmak için ‘’e-Hizmetler’’ bölümünün sağ sütundan üzerine tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran belirecektir.

 

,

 

                Yukarıda gördüğünüz ekran karşınıza geldikten sonra, öncelikle sağ sütunda bulunan alfabetik kısayol yardımı ile işlem yapacağınız kurumun ilk harfini bulmak size yardımcı olacaktır. İşsizlik ödeneği şartları gibi ödemeleri İŞKUR yapacağından ‘’İ’’ harfini tıklamamız gerekecektir.

 

 

                ‘’İ’’ kısayolu ile İŞKUR’un sunmuş olduğu uygulama bölümüne kolay bir şekilde girmiş olacaksınız. Bu alandan İŞKUR ile ilgili diğer sorgulamalarınızı da kolaylıkla gerçekleştirebilir ve herhangi bir işleminizi bu uygulama birimi ile de kolayca çözmüş olabilirsiniz. Bu alan ekranda belirdikten sonra, özellikle aşağıda göstermiş olduğumuz işlem adımlarını dikkatle yapmanız faydanıza olacaktır.

 

 

                Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi İŞKUR’un e-Hizmetler bölümünde yer alan uygulamasını görmüş olacağız. Bu uygulamayı gördükten sonra görsel üzerinde belirttiğimiz ok yardımıyla nereye tıklayacağımızı görmüşsünüzdür. İşsizlik ödeneği ödemesi yani işsizlik ödeneği başvuru formuna ulaşabilmek için okunda yardımıyla bu alana tıklayacağımızı öğrenmiş olduk.

                Size tanımlanmış herhangi bir ödeme yok ise bu alana tıkladıktan sonraki diğer aşamalarda sizin adınıza belirtilmiş bir ‘’işsizlik ödeneği ödemesi’’ belirmeyecektir. Siteden kaynaklı bazen sorunlar oluşabileceğinden bunlara dikkat etmeniz ve giriş-çıkışı tekrarlayarak bu işlemleri sırasıyla tekrarlamanız sizin faydanıza olacaktır.

                Bu alana tıkladıktan sonra karşımıza işsizlik ödeneği ile ilgili herhangi bir ödeme var ise bu ödeme çıkacaktır. Bu sayfada anlattıklarımızdan sonra işlemlerimizi daha hızlı ve kolay yapabildiysek işe yaramış demektir. 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın