Devlet

Askerlik Celp Dönemi Sorgulama

                Askerlik yaşını doldurmuş olan kişiler; hangi dönemde askere gideceklerini merak etmektedir. Bunu öğrenmek için artık askerlik şubelerine gitmenize gerek yok. Oturduğunuz yerden birkaç yöntem ile bunu öğrenebilirsiniz.

                Vatani görevini yerine getirmek için yoklamaya katılan ve gerekli belgeleri askerlik şubelerine teslim eden kişiler; yıl içerisinde 4 farklı celp döneminden birinde birliklerine çağırılırlar. Genelde başvuru tarihinden bir yıl sonraki dönem içerisinde askere çağrılma işlemi başlar. Ancak erken görev dilekçesi verenlerin bir iki dönem sonra askere çağrıldıkları gözlemlenmektedir. Kesin tarihi öğrenmek için ise en doğru yol; E-devlet hizmetini kullanmaktır. Bu şekilde askere gidecek olan kişiler; hangi dönemde askere gideceklerini kesin olarak öğrenirler. E-devlet sistemi üzerinden birçok bilginin öğrenebileceği gibi, askerlik celp dönemleri hakkında da istenilen bilgilere ulaşılmaktadır. Ancak bunun için kişinin bir e-devlet şifresi olması gerekmektedir. PTT şubelerine giderek, e-devlet şifrenizi kolaylıkla edinebilir ve daha sonra da; turkiye.gov.tr sitesi üzerinden istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Askerlik sorgulama işlemini de yine bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapmak ve buradan askerlik celp dönemi sorgulama bölümüne tıklamaktadır. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

 

 

 

Askerlik Celp Dönemi Sorgulama Nasıl Yapılır?

                Yukarıdaki ekrandan kimliği şimdi doğrula sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Ardından karşınıza çıkan ekranda sizden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak, sisteme giriş yapabilir ve askerlik celp döneminizi öğrenebilirsiniz. Bu arada askerlik durum belgesi sorgulama işlemi de yapabileceğiniz bu bölümden; yine askerlik ile alakalı öğrenmek istediğiniz birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. Kimliği şimdi doğrula dedikten sonra; aşağıdaki gibi bir ekran ile karşı karşıya kalacaksınız. Buradan şifre ve kimlik numaranızı gireceksiniz.

 

 

 

Askerlik Celp Dönemi Sorgulama E-Devlet Hizmeti

                Askere hangi dönemde, hangi tarihte gideceğinizi öğreneceğiniz bu sistem sayesinde; hazırlıklarınızı da ona göre önceden yapabilirsiniz. Direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/ASAL-celp-donem-tercihi bu linkten E-devlet hizmeti üzerinden askerlik celp dönemi tercihi işlemine ulaşabilirsiniz.

Milli Savunma Bakanlığı Celp Dönemi Öğrenme

                Ayrıca askerlik celp dönemi öğrenme için; Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Direkt olarak http://www.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/celp-donemleri bu linkten celp dönemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Linkte tıkladığınızda karşınıza şöyle bir ekran çıkacak.

 

 

 

                Yukarıdaki ekranda celp dönemleri sekmesine tıkladığınızda; bilgisayarınıza bir Excel dosyası inecektir. Bu dosyada, en güncel celp dönemleri verilmektedir. İllere ve ilçelere göre celp dönemlerine ulaşacaksınız. Teker teker ilçe, il ve cep dönemi bilgileri sırası ile bu dosyada yer almaktadır. Buradan da yine hangi dönem içerisinde askere gideceğinizi bulabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi ile genel celp dönemleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celpleri ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın