Devlet

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

      Bilindiği gibi 2012 yılından itibaren yürürlüğe giren kanunla birlikte sigortasız bireylerin, zorunlu devlet sigortası çatısı altına alınmasına karar verildi. Bu kararla birlikte, GSS(Genel Sğlık Sigortası) sistemi yürürlüğe girmiş oldu. Gerek öğrenci, gerek çalışmayan bireylerin korkulu rüyası haline gelmiş bu borçlandırma işlemi gerçekten sıkıcı bir hal almaya başladı. Hele bazı borçluların borcundan daha haberi bile yokken, aniden borçlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

       Bu yazımızda, size GSS prim borcundan nasıl haberdar olabileceğinizi ve nasıl bir borçlandırmayla karşı karşıya kaldığınızı görebileceğiniz bir bilgilendirme yapmak niyetindeyiz. Seçim yatırımı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun borçları sileceğiz açıklaması ile yerine getirilecek mi onu da hep birlikte izleyip göreceğiz.

       Öncelikle, uzun bir süredir ‘’e-Devlet’’  sistemiyle birçok işimizi hallettiğimizi e-hizmetlere giriş yapmamız gerekecek. Bunu için öncelikle bir Ptt şubesine gidip nüfus cüzdanımızı göstererek bir meblağ karşılığında şifremizi almak ilk yapacağımız iş diyebilirim. Şifrenizi aldıktan sonra aşağıda göstermiş olduğum http://www.turkiye.gov.tr adresine giriyoruz.

 

 

         

 

        E-Devlet internet adresine girdikten sonra sağ üst köşede bulunan ‘’Sisteme Giriş’’ butonuna tıklayıp giriş ekranına geliyoruz.

 

        Giriş ekranına gelmiş bulunmaktayız.Bu ekranda ise T.C Kimlik No ile Ptt’den almış olduğumuz şifreyi gereken kısımlara hatasız bir şekilde giriyoruz, girdikten sonra ‘’Sisteme Giriş Yap’’ kısmını tıklayıp sisteme giriş yapıyoruz.

 

       

       Sisteme giriş yaptıktan sonra karşımıza sağ üst köşede ismimiz ve soyismimiz gelecek, bu da doğru giriş yaptığımızı gösteriyor.Daha sonra sol sütunlarda görülen kısımlardan ‘’e-Hizmetler’’ kısmına tıklıyoruz.

 

      

       Karşımıza gelen devlet kurumlarını göreceğiz, bunlardan SGK’yı kolayca bulmak için sol tarafta bulunan harflarden yardım alarak ‘’S’’ yi tıklıyarak SGK bölümüne hızlıca ulaşıyoruz.

 

       

        SGK bölümüne ulaştıktan sonra aşağıya doğru gelerek ‘’GSS Prim ve Tescil Sorgulama’’ kısmına tıklayarak ekranımıza ulaşıyoruz.

 

 

       Gördüğünüz gibi borç sorgulama ekranına kolaylıkla ulaşmış olduk. Bundan sonra yapmanız gereken ise isteğinize göre kredi kartı ile ya da bankalar vasıtasıyla borcumuzu ödemek olacak.

 

       

Eğer, borcu biraz geciktireceğim diyorsanız bana kalırsa fazla aksatmayın derim. Zira, faizi çok olmasa da ödemediğinizde icra yoluyla alınabilme ihtimaline zemin hazırlıyor olabilirsiniz. Diğer bir konumuzda görüşmek üzere, borçsuz günler.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın