Devlet

Vergi Borcu Sorgulama

                Vergi borcunuzu öğrenmek ve birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek için; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesini kullanabilirsiniz. www.gib.gov.tr adresinde birçok işlemi gerçekleştirebileceğiniz gibi, İnternet Vergi Dairesi ve Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi bölümlerinden vergi borcu sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesine giriş yaptığınızda; karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

 

 

                Yukarıdaki ekranda hızlı erişim bölümünde birçok bölümü karşınızda bulacaksınız. Şahıs Vergi borcu sorgulamak için; internet vergi dairesini kullanacaksınız. Buradan motorlu taşıtlar vergi borcu sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Ayrıca motorlu taşıtlar vergi dairesi bölümüne giriş yaparak da yine internet vergi dairesinde karşınıza çıkan sekmelerle karşı karşıya kalacaksınız.

Vergi Dairesi Borç Sorgulama nasıl yapılır?

                www.gib.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra; internet vergi dairesi butonuna tıklayarak, emlak vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet vergi dairesine giriş yaptığınızda; aşağıdaki gibi bir ekranla karşı karşıya kalacaksınız.

 

 

                İnternet Vergi Dairesi hizmetlerinde; şifresiz işlemler, TC Kimlik No ile giriş ve kullanıcı giriş olmak üzere 3 farklı bölüm karşınıza çıkacak. Şifresiz işlemlerden vergi borcu sorgulamanız mümkün değildir. Bu bölümden; duyurular, hesaplamalar, formlar ve sıkça sorulan sorulara erişim sağlayabilirsiniz. Vergi borcu sorgulama işlemi için; TC kimlik No ya da kullanıcı girişi ile sisteme girmeniz gerekmektedir. TC Kimlik Numarası ile yapılan işlemler arasında; borç ödeme işlemleri, motorlu taşılar, borç sorgulama, kira beyannamesi ve ihbar işlemleri gerçekleştirilmektedir. TC kimlik no ile vergi borcu sorgulama işlemi için bu bölüme tıkladığınızda; aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

 

 

TC Kimlik Numarası İle Vergi Borcu Sorgulama

                Yukarıda yer alan bölümde; TC kimlik numarası, doğum tarihi(gün, ay, yıl olacak şekilde), anne kızlık soyadının ilk harfi ve ikinci harfi, TC Kimlik numarası anne, baba, eş ya da çocuk ve doğrulama kodu gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak, sisteme TC Kimlik Numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Eğer doğrulama kodunu okuyamıyorsanız; kodu değiştir butonuna tıklayarak, yeni bir kod isteyebilirsiniz. Bu şekilde TC kimlik numarası ile vergi borcu sorgulatabilirsiniz.

Kullanıcı Girişi İle Vergi Borcu Sorgulama

                İnternet Vergi Dairesi bölümünden; kullanıcı girişi yaparak da, şirket vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu bölüme tıkladığınızda; aşağıdaki görüntü ile karşı karşıya kalacaksınız.

 

 

                Yukarıdaki ekranda; kullanıcı kodu, parola ve şifre gibi bilgiler ve aynı zamanda doğrulama kodu istenmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak, sisteme kullanıcı girişi ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı girişi ile vergi borcu sorgulama işlemini de bu şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu bölümde de; e-beyanname, bilgi girişi, dilekçeler, sorgulamalar ve KDV iade talebi listelerini gönderme gibi birtakım bilgilere ulaşacaksınız.

                Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden yukarıdaki yöntemlerle vergi borcu sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca E-devlet hizmeti sayesinde de yine vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet İle Vergi Borcu Sorgulama

                Vergi borcunuzu sorgulamak için turkiye.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için; e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir e-devlet şifreniz yok ise; PTT şubelerine giderek, bir şifre edinebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden sol menüde yer alan Hizmetler ve ardından da Gelir İdaresi Başkanlığı bölümünde yer alan Vergi Borcu Sorgulama butonlarına sırası ile tıklayınız. Eğer uğraşmak istemiyorsanız; aşağıdaki linkten de aynı ekrana ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu

 

 

                Yukarıdaki ekranda kimliği şimdi doğrula butonuna tıklayınız ve ardından karşınıza çıkan bilgileri doldurunuz.

 

 

                Yukarıda da görüldüğü üzere; TC kimlik numarası ve e-devlete şifresi bilgileriniz istenmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra; sisteme giriş yap diyorsunuz ve vergi borcu sorgulamak için sisteme giriş yapmış oluyorsunuz. Ardından vergi borcu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

                Vergi borcu sorgulamak isteyenler için 2 farklı yöntem sunduk. Birinci yöntemde 2 alt yöntemimiz bulunuyor. Aslında vergi borcu sorgulama işlemi için en kolay yöntem; E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile basit bir şekilde giriş yapılan turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilen yöntemdir. Ancak e-devlet şifresine sahip olma zorunluluğu bulunduğu için; birçok insan alternatif yöntemleri tercih etmektedir. Tavsiyemiz en kısa zamanda; bir e-devlet şifresi edinmenizdir. Zira sadece vergi borcu sorgulatmak için değil; birçok işlem için de buna ihtiyacınız olacak. Alternatif yöntemde ise; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine giriş yaparak, İnternet Vergi Dairesi’ni kullanarak, TC kimlik ya da kullanıcı girişi ile kolay bir şekilde vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Artık vergi borcu öğrenmek için vergi dairesine gitmeniz gerek yok.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış. Sorularınızı ve bilgi eklemelerinizi yorumda bulunarak sayfada yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın