Devlet

Şafak Hesaplama

Askerlik Şafak Günü Sayma

     Ülkemizde 5 çeşit askerlik vardır. Bunlar Kısa Dönem, Uzun Dönem, Yedek Subay, Dövizli ve Bedelli şeklindedir.

   Kısa Dönem Askerlik: 4 yıllık üniversite mezunları genellikle kısa dönem askerlik yaparlar. Sülüs (başlangıç) tarihinden itibaren kısa dönem askerlik 6 aydır. Her ay 2 gün izin hakkı olur ve bu hesapla 6 ayda 12 gün izin hakkı olur. Eğer izinleri kullanmaz ise, kişinin gideceği göre yol iznininde eklenmesiyle o kadar gün erken terhis olur.

    Uzun Dönem Askerlik: Önlisans mezunları er/erbaş statüsünde uzun dönem askerlik yaparlar. Sülüs tarihinden itibaren 12 ay süresi vardır. Yol izni hariç 24 gün izin hakkı vardır.

    Yedek Subay: Lisans mezunları askerlik başvurusunu yaparken yedek subay olarak başvururlar. Her üniversite mezununun olabileceği kadar yedek subay ihtiyacı yoktur. Bu sebeple sınav yapılır, sınav sonucuna, bölümün ne olduğuna ve ihtiyaca bağlı olarak yedek subay olup olunmamasına karar verilir. Tıp, diş hekimliği gibi bölümlerden mezun olanların yedek subay olmaması işten bile değildir. Çünkü ülkemizde bu bölümlerden mezunlara askerlikte çok ihtiyaç vardır. Sülüs tarihinden itibaren askerlik süresi 12 aydır. Yol izni hariç 24 gün izin hakkı vardır.

     Dövizli Askerlik: Başvurabilmek için yurtdışında oturma ve çalışma iznine sahip olarak bir meslek icra etmek ve orada bu mesleği 1095 iş günü gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir. Bu şartı sağladıktan sonra Türkiye Cumhuriyetinin belirlediği dövizli askerlik ücretini ödedikten sonra askerlikten terhis olmuş olur.

     Bedelli Askerlik: Bazı dönemlerde meclise yasa tasarısının sunulmasıyla çıkabilen, bir ücret karşılığında askerlik hizmetinin tamamlanmış olmasıdır. En son 2014 yılında 1 Ocak 1988 yılından önce doğmuş olanlar 18.000 TL karşılığında bu hizmetten yararlanabilmiştir.

    Kullanılan izin, kişinin askerdeyken ceza alıp almaması, erken terhis olup olmaması ve yol izni bilgileri ışığında kaç gün kaldığı hesaplanır.

Şafak Hesaplama
gün
gün
gün
gün

  • TARİHYorumlar

  • Murat tek

    9 August 2016

    Teşekkürler az kalmış

Yorum Yazın